Pratchett přijede na poslední Maškarádu

Praha - Do Prahy přijede na pár dnů britský spisovatel, oblíbený autor fantasy knih, Terry Pratchett. V neděli se zúčastní derniéry hry Maškaráda aneb Fantom Opery v Divadle v Dlouhé inscenované na motivy jeho knihy. Podle Karoly Štěpánové z Divadla v Dlouhé se Pratchett dostaví krátce před představením a chvíli po něm se v divadle zdrží. Setkání se čtenáři ale neplánuje.

Pratchett (* 1948) byl v 90. letech nejprodávanějším britským autorem. K jeho nejslavnějším dílům patří knihy ze série Úžasná Zeměplocha, která zahrnuje 35 knih, řadu povídek, map a dalších publikací. Fanoušci fantasy literatury ale nejspíš nebudou mít možnost se spisovatelem v Praze setkat. I podle Petra Matějky z nakladatelství Talpress, které vydává Pratchettovy knihy v České republice, je Pratchettova návštěva Česka spíše soukromá. Kromě návštěvy divadla neplánuje autogramiádu ani veřejné čtení, uvedl Matějka.

Hru Maškaráda aneb Fantom Opery uvádí Divadlo v Dlouhé od dubna 2006. Odehrálo osmdesát repríz; hra se stala komedií roku 2006 na Grand Festivalu smíchu v Pardubicích. Pod dramatizací a režií inscenace je podepsána Hana Burešová. Rolí se ujali Naďa Vicenová, Jaroslava Pokorná, Helena Dvořáková či Miroslav Táborský.

Pratchett spolupracuje s Divadlem v Dlouhé delší dobu. Před devíti lety pomohl divadlu zničenému povodněmi. Nadchla ho totiž inscenace Soudné sestry podle jeho knihy. Pratchett tehdy poslal divadlu tisíc liber (tenkrát asi 48 500 korun) a podpořil internetovou tombolu, jejíž výtěžek ve výši 1500 liber (zhruba 72 750 korun) byl rovněž poukázán na povodňové konto divadla.

Hry podle Pratchettových knih se na českých scénách neuvádějí příliš často. Kromě Divadla v Dlouhé se mu věnuje například Moravské divadlo v Olomouci, které uvedlo hry Maškaráda a Muži ve zbrani.

Britský spisovatel Terry Pratchett, autor žánru fantasy.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24