5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst

Praha - O prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého se letos uchází pět mladých výtvarníků - Filip Cenek, Dominik Lang, Pavel Sterec, Marek Ther a Jiří Thýn. Finalisty vybrala sedmičlenná odborná porota, které předsedal kurátor galerie moderního umění MoMA v New Yorku, Christian Rattemeyer. V pořadí už 22. laureát prestižní ceny bude oznámen 25. listopadu. „Letošní výběr z celkem 64 adeptů proběhl výjimečně hladce. Všichni z porotců hlasovali téměř jednomyslně,“ uvedla k letošnímu ročníku Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Letos poprvé bude tvorba všech pěti mladých umělců do 35 let představena i široké veřejnosti, v rámci speciálního výstavního projektu 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst. „Cílem je zprostředkovat lidem to nejlepší, co u nás na poli výtvarného umění vzniká,“ řekla Lindaurová. Během následujících pěti měsíců tak budou finalisté vystavovat díla na pěti vybraných místech pěti různými způsoby a také nejrůznějších forem.

Christian Rattemeyer, předseda poroty

„Všichni finalisté kladou kreativní otázky a představují formální přístupy a intelektuální zájmy současné české scény. Jako porota cítíme, že tito umělci mohou obstát i v mezinárodním srovnání.“

Všech pět výtvarníků totiž tvoří napříč spektrem uměleckých médií. Filip Cenek například porotu zaujal svou vizuální tvorbou s plastickými elementy. Dominik Lang, jehož instalace byla vybrána i jako reprezentant na letošním bienále v Benátkách, se naopak ve své sochařské tvorbě věnuje dědictví modernistického umění. Marek Ther si nominaci vybojoval svými vtipnými krátkými filmy, Pavel Sterec se věnuje specifické konceptuální tvorbě, Jiří Thýn pak fotografii.

„Všichni finalisté kladou kreativní otázky a představují formální přístupy a intelektuální zájmy současné české scény. Jako porota cítíme, že tito umělci mohou obstát i v mezinárodním srovnání,“ uvedl předseda poroty Rattemeyer. Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v květnu 1990 z podnětu Václava Havla, malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Za dobu své existence pro českou scénu „objevila“ řadu výrazných výtvarných osobností, které nyní patří ke špičce české výtvarné scény a jejichž práce obstála i v zahraničí. Mezi takové umělce patří například Kateřina Šedá, Michal Pěchouček, Ján Mančuška, Jiří Černický nebo Eva Koťátková.

Fotografie Space Abstraction Jiřího Thýna
Zdroj: CJCH