Zemřel výtvarník Ján Mančuška

Praha - Ve věku 39 let zemřel v pátek v Praze po dlouhé nemoci Ján Mančuška. Výtvarník, oceněný v roce 2004 Cenou Jindřicha Chalupeckého, se narodil v Bratislavě, studoval ale na pražské AVU. Žil v Praze a Berlíně a uspořádal mnoho samostatných výstav, v posledních letech především v zahraničí - ve Švýcarsku, Británii, Německu, několikrát v USA. Kromě nich se účastnil bezpočtu výstav skupinových.

Na konci devadesátých let působil Mančuška spolu s Josefem Bolfem, Janem Šerých a Tomášem Vaňkem ve skupině Bezhlavý jezdec. Nejprve se věnoval malbě a kresbě, pak ho začaly více zajímat konkrétní předměty a nejbližší okolí, které konceptuálním způsobem přenášel do galerijního prostoru.

V posledních pěti letech měly jeho práce literární formu i zaměření. Často to byly různé texty, které se vztahovaly buď přímo k místu, v němž byly předváděny, anebo zkoumaly vztah času a prostoru vyprávění k času a prostorovému zážitku diváka. Zabýval se i reflexí umění a jeho dějin i tím, jak bývá umění dnes recyklováno. Začal se také soustředěně zabývat filmovým médiem.

Loni měla v pražském Divadle Archa českou premiéru jeho inscenace Hra pozpátku, v níž autor kombinoval divadelní, literární i výtvarné prvky a zároveň významně zapojoval diváky. Představení bylo už předtím s velkým ohlasem uvedeno v Královském dánském divadle v Kodani. Úspěšný byl také jeho projekt Neviditelní - hraní v sekvencích, se kterým se vedle Prahy představil také v Německu a Švédsku.

V roce 2009 byl Mančuška svou instalací zastoupen v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA) na unikátní výstavě poválečné a soudobé kresby ze sbírek nadace Judith Rothschildové. Autor se tak zařadil po bok malíře Františka Kupky a fotografů Františka Drtikola a Antonína Kratochvíla, jejichž díla se dostala do stálé kolekce MoMA.

Ján Mančuška / Sorry for being so late (2007)
Ján Mančuška / Sorry for being so late (2007)
Více fotek
  • Ján Mančuška / Sorry for being so late (2007) zdroj: Stránky Jána Mančušky http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2689/268847.jpg
  • Hra pozpátku autor: Divadlo Archa, zdroj: Divadlo Archa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1400/139941.jpg
  • Ján Mančuška / Space behind the wall (2004) zdroj: Stránky Jána Mančušky http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2689/268851.jpg