Do dna: vozíčkáři nejen jako „doplněk kompenzačních pomůcek“

Brno – Nešťastná nehoda a setkání s neznámou dívkou jsou sice podstatnými zápletkami, ale ne tím hlavním v krátkém filmu Do dna, který má dnes premiéru v brněnském Café Práh. Snímek vznikl ve spolupráci s Ligou vozíčkářů a záměrem tvůrců bylo přimět diváky podívat se na handicapované jinýma očima – jako na nehandicapované.

Film vznikal v brněnských lokacích a štáb i herci se do něj zapojili víceméně bez nároku na honorář. „Byla to velká škola pro všechny, skoro takový workshop,“ říká režisér snímku Filip Laureys, student Fakulty sociálních studí se zkušenostmi z filmové školy v Austrálii.

Na začátku byl nápad vytvořit nezvyklou absolventskou práci. Přemýšlení o tématu a spolupracovnících, pro které by bylo natáčení stejným obohacením jako pro něj, jej dovedlo k vozíčkářům. Pro ně byla práce na filmu zajímavou zkušeností.

0Laďka Blažková, herečka: Vozík je určitým symbolem jinakosti. Doufám, že lidem ukážeme, že můžeme být vnímáni bez vozíků a že jsme spíš upozornili na sebe jako na osobnosti, a ne jako  na doplňky svých kompenzačních pomůcek.


„Všichni členové štábu byli dobrovolníci, dělali to ve svém volném čase a chtěli tak dokázat, že když si něco usmyslíte, tak to jde,“ poznamenala k filmu představitelka „neznámé dívky“ Laďka Blažková. „Točit film je pro handicapovaného člověka opravdu něco nezvyklého a jsem ráda, že jsem se k tomu dostala.“

Přestože hlavní protagonisté příběhu jsou upoutáni na invalidní vozík, diváci se o jejich handicapu dozvědí až na samém konci. „Využívám média filmu, abych handicap skryl, aby divák sledoval romantický příběh a ani ho to nenapadlo,“ poznamenal Laureys. „Schovávám to tajemství za hodně rychlý střih, za agresivní režijní tempo, což může vzbudit kritiku, protože česká tvorba je daleko rozmyšlenější, pomalejší. Ale já jsem chtěl, aby ten film běžel a aby si handicap diváci uvědomili až v poslední chvíli,“ dodal.

Video NO COMMENT: Ukázka z filmu Do Dna
video

NO COMMENT: Ukázka z filmu Do Dna

NO COMMENT: Ukázka z filmu Do Dna

Rozhovor s Filipem Laureysem a Laďkou Blažkovou

Slavnostní premiéru bude mít film Do dna dnes v 18:00 v Café Práh. Přítomní diváci uvidí i dokument o natáčení a samozřejmě budou mít možnost setkat se s herci.