Výstava pro hrač(ič)ky

Jičín – Panenky, kočárky, pokojíčky nebo autíčka najdou návštěvníci Regionálního muzea a galerie v Jičíně na výstavě historických hraček. Některé jsou starší než sto let, úspěch ale mají dnes u dětí i dospělých.

Několik stovek vystavených hraček pochází ze sbírky sběratelky a restaurátorky Aleny Pleslové. Základem její sběratelské vášně je její první panenka, kterou dostala v roce 1952, kdy jí byl jeden rok. Nejstarší panenka pochází z roku 1897, za nejzajímavější kousek ale Alena Pleslová považuje jinou z roku 1902. „Má totiž svůj rodokmen. V originální krabici u ní byl popis toho, od koho ji majitelka dostala, co měla panenka na sobě a komu ji odkázala,“ vysvětlila.

K nejcennějším exemplářům patří kloubové panenky s hlavičkami z biskvitového porcelánu, se skleněnýma očima a s vlásky z pravých lidských vlasů. Na jičínské výstavě si ale lidé mohou prohlédnout i kočárky, medvídky a hračky spíše pro kluky – důmyslná vozítka či autíčka.

Hračky do sbírky shání Alena Pleslová po známých, na burzách, dokonce i kolem popelnic a na šrotištích se dají najít různé „poklady“. Opravuje je sama s pomocí manžela. Během festivalu Jičín – město pohádky, který se koná od 12. do 16. září, otevře na výstavě Puppenklinik, zdravotní poradnu pro panenky. Poradí v ní těm, kteří přinesou poškozené hračky. Ty z její sbírky si zájemci budou moci prohlédnout do konce září.

Video Reportáž V. Svobody o výstavě hraček
video

Reportáž V. Svobody o výstavě hraček