Inspirace Vysočinou: Camera obscura i obrazy proti depresi

Kamenice nad Lipou - Výtvarníci, malíři i fotografové, přímo mezi lidmi kolem zámku v Kamenici nad Lipou na Vysočině po deset dní tvořili nová díla. Desátý ročník uměleckého sympozia Inspirace Vysočinou skončil slavnostní vernisáží a výstavou pro veřejnost. Díla dále putují do soukromých sbírek.

Zřejmě největší zajímavostí sympozia je camera obscura Pavla Talicha, který se fotografováním skrze temnou skříňku s různě velkým otvorem ve stěně zabývá již desítky let. Fotograf z Plané nad Lužnicí pomocí archaické metody dosahuje pozoruhodných výsledků. „Dochází tu k liniové deformaci,“ ukazuje fotografie Talich.

Další umělci v průběhu sympozia namalují až šest nových obrazů. Josef Synek z Blatné vytváří pozitivně laděné, výrazně barevné obrazy. Oceněn byl nejen v Česku, ale také v Německu a Florencii. „Deprese je na světě moc, tak si říkám, že budu malovat veselé obrázky,“ usmívá se malíř.

Josef Synek a jeho obrazy
Josef Synek a jeho obrazy
Více fotek
  • Josef Synek a jeho obrazy zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3799/379879.jpg
  • Pavel Talich / Kamenický zámek zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3799/379878.jpg
  • Ludmila Kaprasová a obraz lomu u Kamenice zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3799/379880.jpg
  • Zámek v Kamenici nad Lipou autor: Harold, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3799/379876.jpg

„Když máte originál namalovaný od malíře, kterého znáte, tak k tomu máte úplně jiný vztah než k Hradčanům vyfoceným v devatenáctém století,“ říká Radomír Postl z Asociace jihočeských výtvarníků. „Tady v Kamenici jsme měli všichni velmi inspirativní prostředí,“ komentuje vysočinskou atmosféru výtvarnice z Brna Marie Filippovová.

Pražskou výtvarnici Ludmilu Kaprasovou znají po celém světě jako autorku prostorových krajek, za které získala i řadu ocenění. Na kamenickém sympoziu se však rozhodla malovat a zobrazila blízký lom.

Sympozium Inspirace Vysočinou organizuje Asociace jihočeských výtvarníků. Kamenický zámek od roku 1998 spravuje Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Každoročně je zde pořádán například populární letní festival pro celou rodinu Hračkobraní.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové