Tři barvy: Modrá - trpká chuť svobody

Juliette Binocheová v roli osudové ženy. Francouzsko-polský film Modrá (1993) je prvním z trilogie Tři barvy, posledního filmařského počinu Krzysztofa Kieslowského. Cyklus Velikáni filmu jej připomene 19. listopadu ve 21:50 na ČT2.

Video Upoutávka na film Tři barvy: Modrá
video

Upoutávka na film Tři barvy: Modrá

Volná trilogie Tři barvy, která vznikla ve francouzsko-polské koprodukci, byla posledním významným filmovým projektem Krzysztofa Kieslowského. Společně se scenáristou Krzysztofem Piesiewiczem se v ní inspiroval barvami trikolory a heslem francouzské revoluce volnost, rovnost, bratrství.

První částí je film nazvaný Tři barvy: Modrá. Jeho hrdinka Julie při tragické autonehodě ztratí muže, úspěšného skladatele evropského formátu Patrice, a dcerku Annu. Julie utrpí silný psychický šok a uvědomí si, že ztrátou rodiny přišla o všechno, na čem jí záleželo. Pokouší se začít svůj život znovu, ale v anonymitě. Chce se tak osvobodit od všech věcí: majetku i vlastní minulosti. Její jediný kontakt s bývalým životem představuje Patriceův asistent Olivier, jenž je do Julie už dlouho zamilován. Aby ji vytrhl ze samoty a izolace od vnějšího světa, rozhodne se dokončit Patriceův Koncert pro Evropu. Krok za krokem se snaží pomoci Julii zbavit se všeho, co ohrožuje její svobodu…

Film získal Zlatého lva a Volpiho pohár za ženský herecký výkon Juliette Binocheové na festivalu v Benátkách a pět Césarů (režie, nejlepší herečka, kamera, hudba, zvuk) za rok 1993.

Trois couleurs: Bleu. Francie/Polsko/Švýcarsko/Velká Británie, 1993. Režie: Krzysztof Kieslowski. Scénář: Krzysztof Kieslowski, Krzysztof Piesiewicz. Kamera: Slawomir Idziak. Hudba: Zbigniew Preisner. Hrají: Juliette Binocheová, Florence Pernelová, Emmanuelle Riva, Zbigniew Zamachowski, Julie Delpyová, Julie Gayetová, Yann Trégouët, Pierre Forget.