Obrazy světa a srdce s francouzským šarmem

Hradec Králové - Nenápadný, přesto nepřehlédnutelný. Galerie moderního umění v Hradci Králové připravila výstavu, která je po téměř třiceti letech první obsáhlou retrospektivou Václava Bartovského. Veřejnosti nepříliš známý výtvarník byl podle organizátorů výstavy přesto nezapomenutelnou postavou českého válečného a poválečného umění.

Dílo Václava Bartovského (1903-1961) je dnes známé spíš jen odborníkům, přestože byl vynikajícím malířem, který se v poetice barev a světla inspiroval francouzskou malbou. Galerie jej dokonce připodobňuje k Pierru Bonnardovi, francouzskému malíři a grafikovi první poloviny 20. století. „V jeho obrazech můžeme číst příběh české avantgardy obohacený o francouzskou noblesu a šarm,“ upozorňuje kurátorka výstavy Petra Příkazská.

V 50. letech se Bartovského ateliér (narodil se v Praze a v Praze také celý život žil) stal jakousi alternativní akademií, z níž vzešla celá část válečné a povalečné generace. „Mezi nimi byly i jedny z největších a nejuznávanějších osobností výtvarného umění, které se sešly ve skupině UB 12: Adriena Šimotová, Jiří John, Vladimír a Věra Janouškovi, Daisy Mrázková a řada dalších,“ dodala Příkazská.

Příprava výstavy Václav Bartovský / Obrazy světa a srdce
Příprava výstavy Václav Bartovský / Obrazy světa a srdce

U Bartovského se scházeli vývarníci i spisovatelé. Básník Jan Vladislav jeho ateliér nazval „ateliérem světa a srdce“ - odtud i název výstavy: Obrazy světa a srdce; s podtitulem „…nejlepší obraz je ten na stojanu…“. 49 pláten a čtyři práce na papíře, doplněné o fotografie ze soukromých archivů a Památníku národního písemnictví, si návštěvníci královéhradecké galerie mohou prohlédnout do 10. února.