Alicia Keys milá, klidná, ale nevýrazná

Alicia Keys si může pískat. I kdyby za svou kariéru nenatočila už ani jedinou desku, mohlo by jí to být jedno. Cen má doma totiž tolik, že jen utírání jejich prachu by zabralo celý den. Americká zpěvačka však hudbu nikdy dělat nepřestane, a to dokonce ani v době, kdy se doma lopotí s prvním potomkem. Pátá studiovka Girl On Fire ji zachytila ve zklidněné harmonické podobě a uprostřed hledání nové polohy pro svůj hlas.

Hned zezačátku Alicia upozorňuje: změnila jsem se, našla jsem své nové já, ale nemějte mi to za zlé. S největší pravděpodobností mělo na její osobnost největší vliv mateřství (před dvěma roky porodila prvorozeného syna, jehož s partnerem pojmenovali jménem Egypt), které ji naučilo smýšlet jinak. A proto na desce Girl On Fire už neservíruje ten samý jiskrný r'n'b soul, na nějž si její publikum zvyklo. Jednatřicetiletá mamina se ještě více zklidnila a zjistila, že už jí nic neuteče, tudíž si jede podle sebe. 

Nutně to však neznamená, že je novinka nudná a vleklá. Alicia akorát šetřila s peprnými songy, jakými tehdy byly Teenage Love Affair, This Bed nebo Put It In A Love Song. Nějaké se ale přece jen najdou i na poslední řadovce, i když jich není mnoho. Ty, které rozhýbou vaše boky, jsou spolehlivě New Day, Limitedless a When It’s All Over. Jako každá máma je i slavná zpěvačka „hotová“ ze svého potomka, jehož roztomilé žvatlání zařadila na konec poslední zmíněné písně. Tím ale výčet rychlejších kousků končí, což je v případě dámy s jamajskými předky trochu škoda.

  • Alicia Keys
    Alicia Keys zdroj: Alicia Keys
  • Alicia Keys
    Alicia Keys zdroj: Alicia Keys

Ale co si budeme nalhávat, balady a pomalé songy jsou Aliciinou předností. A co teprve ty, ve kterých její hlas doprovází jen klavírní linka. Zastřený hlas, jakým disponuje, nejlépe funguje právě ve spolupráci s tímto klávesovým nástrojem a dá se říci, že jí skladby tohoto typu vlastně proslavily. Cit pro hluboká poselství Alicia ještě neztratila, což ostatně dokazuje v písních 101 či Not Even The King.

Většina z pomalejších věcí se však nese převážně v jedné rovině a ničím se od sebe příliš neliší. Chybí také větší hlasové experimenty – pořádné gradace se posluchač dočká jedině v singlové Girl On Fire, kde mu zas nepříjemně škodí vlezlá rapperská vložka plastové barbie Nicki Minaj. Nějakým způsobem se Američanka zkrátka nedokáže posluchači tolik dostat pod kůži jako v minulých letech.

Alicia Keys - Girl On Fire
Alicia Keys - Girl On Fire

Řeč byla o Nicki Minaj. Tím však přispění kolegů z branže nekončí. Alicia si vyměřila prostor také pro duet se soulovým parťákem Maxwellem, svými nápady však přispěl i populární zpěvák Bruno Mars nebo tajemná Emeli Sandé či aspirant na několik letošních cen Grammy Frank Ocean. Tento tým vytvořil pohodovou desku, kterou si sice autorka ostudu neudělá, v řadě její skvostné diskografie ale nijak nevynikne.

Jak budou znít nové songy naživo, můžete posoudit už 12. června příštího roku, kdy diva vystoupí v pražské O2 areně.

Alicia Keys - Girl On Fire

Playlist: De Novo Adagio (Intro), Brand New Me, When It's All Over, Listen To Your Heart, New Day, Girl On Fire, Fire We Make, Tears Always Win, Not Even The King, That's When I Knew, Limitedless, One Thing, 101

Sony Music, 27. 11. 2012, 53:08