O Golemovi bez Golema

Praha – Francouzský spisovatel Marek Halter nejspíš vrátí fenomén Golema nejen na plátna českých, ale také zahraničních kin. Literát totiž v Česku představil překlad své nejnovější knihy Pražský kabalista, která mimo jiné vypráví právě příběh hliněného giganta. O publikaci se začali zajímat i francouzští filmoví producenti.

Jako dítě uprchl před nacisty z Varšavy až do Moskvy, válka ho zahnala až do uzbeckých stepí. Později se stal hercem, politikem i spisovatelem. Jeho cesta ale zdaleka nekončí, pražské židovské město slavného spisovatele zcela uchvátilo. Ostatně stejně jako překvapení, že zdejší synagogy stojí na svém místě, nebo magické kouzlo hřbitova z 12. století či hrob rabiho Löwa. 

Podle Haltera golemovská legenda v 21. století ožívá. Žijeme v době Golemů a v době nekonečných možností moderní vědy, míní. „Je možné stvořit Golema, ale ne ho kontrolovat. To není možné. A to je ten problém a v tom je legenda výjimečná. Atomová bomba je nejlepší příklad,“ přibližuje. 

Hlavním hrdinou příběhu kupodivu však není Golem ani rabi Löw, nýbrž David Ganz, matematik a astronom tehdejší rudolfinské Prahy, který je pochován na starém židovském hřbitově. Právě kulisy staré židovské Prahy přitáhly francouzské filmaře, kteří začali hledat české koproducenty. 

Pro naše sousedy totiž není postava Golema tak známá jako nám. „Chceme, aby Golema poznal celý svět,“ prohlašují filmaři. Filmu by mělo pomoci i mezinárodní renomé spisovatele, který se desítky let angažoval i v mírových procesech na Blízkém východě. 

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše