Můj pes Killer získal po Rotterdamu cenu i ve Vilniusu

Praha - Poté, co film režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer získal v únoru hlavní cenu Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu, přivezla si režisérka další ocenění z Litvy, konkrétně z 18. ročníku MFF ve Vilniusu. Slovensko-český film získal cenu za režii.

„V hlavní soutěžní sekci festivalu Nová Evropa - nová jména se o vavříny ucházelo jedenáct snímků, hlavní cena připadla polskému filmu Slawomira Fabického Loving,“ uvedla mluvčí projektu Helena Hejčová. Připomněla, že soutěž ve Vilniusu je zaměřena na kinematografii střední a východní Evropy.

Porotci podle Hejčové na filmu Můj pes Killer ocenili „silný příběh, syrový styl s bohatým filmovým jazykem a přesvědčivým herectvím“. Toto drama bylo v předpremiéře uvedeno na Febiofestu, do českých kin vstoupí 11. dubna. Bezvýchodně působící příběh vypráví o rasismu, sociálních problémech a rozvrácené rodině. Natáčelo se ve Skalici a Hodoníně.

Slovenská režisérka a scenáristka Mira Fornayová pracovala při tvorbě tohoto sociálního dramatu především s neherci. V hlavních rolích se představují neúspěšný uchazeč o studium herectví a ochotník Adam Mihál a masérka, pedikérka a manikérka Irena Bendová. V jedné z rolí se objevila i režisérčina matka, majitelka vinohradů Mária Fornayová.

„S herci by takový příběh vyzněl falešně, nakonec ti, které jsem si vybrala, byli největšími profesionály, jaké jsem kdy potkala. Všichni mají talent, jen nemají trénink,“ uvedla na březnové pracovní projekci v Praze režisérka.

Mira Fornayová vystudovala režii na pražské FAMU a ve studiích pokračovala v Británii. V roce 2009 debutovala irsko-česko-slovenským filmem Lištičky, který měl premiéru na festivalu v Benátkách.