Akce by ráda zpopularizovala i přiblížila moderní a současnou architekturu široké veřejnosti. Z velkého množství expozicí proto vytyčila tři zásadní, které by měly zájemce přitáhnout – Le Corbusier / Chandigarh, Nábytek pro historická divadla a Architektura znějící hudbou se mají stát hlavním lákadlem letošního festivalu.
První jmenovaná exhibice prezentuje pomocí fotografií Milana Pitlacha práci „papeže architektury“ Le Corbusiera. Diváci si mohou prohlédnout jeho městečko Chandigarh, které navrhl v Indii na zelené louce a v padesátých letech svůj nápad posléze zrealizoval. K dispozici je navíc také pět unikátních originálních skic Charlese-Édouarda Jeannereta (alias Corbusiera) z roku 1914.
Málokdo podle ředitele Galerie výtvarného umění Jiřího Jůzy tuší, že mistr, který svou prací ovlivnil celé dvacáté století, kdysi poradil Tomáši Baťovi s jednotným návrhem města Zlína. Právě v tomto městě zanechala svou stopu také Eva Jiřičná, jejíž model Kongresového a univerzitního centra je v Ostravě vystaven také.

Tento model totiž zapadá do konceptu výstavy Architektura znějící hudbou, jenž zájemcům představí budovy koncertních síní z celého světa.
Za domácí tvorbu „bojuje“ stejnou měrou návrh Jana Kaplického – Rejnok. Ten má stát v Českých Budějovicích, avšak jeho realizace pokračuje pomalými kroky. V zahraničí je naprosto obvyklé pouštět se do výjimečných staveb, míní Jůza. „Česká republika je v tomto, slušně řečeno, málo odvážná,“ říká.
Archikultura 2013 navazuje na předchozí ročníky festivalu pod názvem Architecture Week Ostrava. Po skončení v Česku by se měla přesunout i za hranice.
