Navzdory lamě vyjdou společné nahrávky Jacksona a Mercuryho

Los Angeles - Michael Jackson a Freddie Mercury před třiceti lety nahráli společné písně, které ale zůstaly v šuplíku. Ne ale navždy. Nahrávky těchto dvou zesnulých hudebních hvězd by měly vyjít ještě letos.

Video Rozhovor s Peterem Freestonem
video

Rozhovor s Peterem Freestonem

Rozhovor s Peterem Freestonem

Reportáž Petra Meškána a Terezy Radvákové

Rozhovor s Petrem Meškánem o nahrávce

Prozradil to časopisu Rolling Stone kytarista skupiny Queen Brian May, který je spolu s bubeníkem Rogerem Taylorem vlastníkem skladeb. Mercury s Jacksonem se na společném nahrávání domluvili zřejmě v roce 1980, kdy Michael přišel na koncert Queenů. „Bylo to spontánní, měli se rádi,“ tvrdí bývalý osobní manažer Mercuryho Peter Freestone, který v současnosti žije v Česku.

Natáčet začali v roce 1983 ve studiu na Jacksonově ranči, společnou desku kvůli pracovní vytíženosti ale nikdy nedokončili. „Problém byl čas,“ cituje časopis Rolling Stone z úryvku v biografii Mercury: An Intimate Biography of Freddie Mercury. Svůj podíl na nedotažení nahrávek měla ale i lama na Jacksonově ranči, která frontmanovi Queenů zničila oblek a tím zřejmě i chuť se do studia vracet. „Mercury mi zavolal a řekl: Miami, musíš mě odtud odvézt, natáčím s lamou,“ vzpomínal manažer kapely Jim „Miami“ Beach.

Vznikly tak pravdědpobně je tři písně, dvě z nich je možné slyšet i v jiných úpravách. Must Be More to Life Than This zařadil Mercury v sólové verzi na svou desku Mr. Bad Guy; State of Shock s jeho svolením nahrál Jackson nakonec s Mickem Jaggerem na desku rodinné skupiny The Jacksons 5. Třetí skladba se jmenuje Victory. „Ta ještě nikdy nebyla zveřejněna,“ upozornil Peter Freestone, který při nahrávání na ranči osobně byl.