Režisér Jiří Krejčík se vydal na poslední cestu

Praha – Přátelé a rodina naposledy vzdali hold zesnulému režisérovi a scenáristovi Jiřímu Krejčíkovi. Mezi hosty se objevil třeba kolega Juraj Jakubisko, kameraman Miroslav Ondříček anebo herečka Eva Holubová. Smuteční obřad se konal v kostele svatého Vojtěcha v Praze, tedy na samém místě, kde byl filmař kdysi pokřtěn. ČT2 dnes do programu zařadí Krejčíkovu komedii Pension pro svobodné pány z roku 1967.

Kromě výše zmíněných osobností se s režisérem rozloučil také Vladimír Pucholt, který si zahrál s Ivou Janžurovou ve Svatbě jako řemen. Prostřednictvím audiozáznamu o něm hovořil jako o přísném, ale spravedlivém a cílevědomém tvůrci. K řečnickému pultu se dostal také Jan Kačer – právě díky Krejčíkovi odstartoval svou hereckou kariéru snímkem Probuzení. Oba umělci navštívili nemocného filmaře v době hospitalizace. Krejčík zemřel ve věku devadesáti pět let.

Zádušní mši odsloužil převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek. Poslední písní umělce vyprovodila pěvkyně Gabriela Beňačková, která nazpívala na konci sedmdesátých let party Emy Destinové v Krejčíkově snímku Božská Ema. Svou úctu vyjádřil také premiér Jiří Rusnok, ministerstvo kultury nebo filmová studia či fakulta Akademie múzických umění. 

Veřejnost měla k rakvi přístup mezi devátou a půl desátou hodinou, než začal pohřeb.

Rozloučení s Jiřím Krejčíkem
Zdroj: ČTK