Která hlava Havla je nejlepší?

Praha - Hlava na hlavě - a všechny Václava Havla. V budově Akademie věd v Praze vystavují návrhy na sochařský portrét bývalého českého prezidenta. Soutěž uspořádalo Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska, jemuž vadí, že po Havlově smrti vzniklo množství soch nevalné kvality a bez veřejných soutěží na jejich podobu.

Navrhnout bustu dramatika a prezidenta se pokusilo 27 sochařů, vytvořili 34 děl. Většina soutěžních návrhů se drží víceméně realistického zobrazení Havlovy podoby, jediný je lehce stylizovaný, respektive má kubizující charakter; většina portrétů zobrazuje Havla v pozdějším věku, několik sochařů se ale bustou vrací k jeho mladším letům.

O vítězi rozhodovali kunsthistorici, sochaři i přátelé Václava Havla. „Komise vybrala čtyři hlavy, které reprezentují různé názory v této soutěži,“ poznamenal k vítězům předseda sdružení Jiří Středa. Všechny návrhy si zájemci mohou v Akademii věd porovnávat do 19. prosince.

"Myslím, že je důležité, že taková soutěž vznikla, protože žádná veřejná instituce se k tomu neměla. Je to taková snaha ukázat, jak by se mělo postupovat v případě takto významných zakázek." /Marie Šeborová, autorka jednoho ze čtyři vítězných návrhů./


Sdružení sochaři považují některé už realizované sochy Václava Havla za nepovedené a nezvládnuté. Nejvíce vystupovali proti portrétu, který byl loni odhalen v sídle Rady Evropy ve Štrasburku. Dílo, jehož tvorbou pověřila Knihovna Václava Havla Čechoameričana Lubomíra Janečku, kritizoval třeba sochař Michal Blažek, člen sochařského sdružení. Pod jeho hlavičkou inicioval petici, pod niž se připojily téměř dvě stovky lidí. Protože žádná z oslovených institucí na výzvu uspořádat soutěž nereagovala, sdružení ji zorganizovalo samo.

Kritizované sochy v Radě Evropy se naopak zastal například Jiří T. Kotalík, rektor pražské AVU. „Sochařsky na ní nevidím nic špatného. Líbí-nelíbí je kategorie, která by se vůbec neměla používat, záleží na objednavateli a na tom, co chce. Každý Havla asi vidí jinak,“ domnívá se.

Video Reportáž o výstavě
video

Reportáž o výstavě

Reportáž o výstavě

Rozhovor se sochařkou Marií Šeborovou

Sochařské portréty Václava Havla tématem Studia 6

Kontroverze vzbuzuje i socha podle návrhu studentky Barbory Daušové. Na její vznik zatím Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla sbírá peníze, z potřebných asi 150 tisíc korun má přibližně 60 tisíc. „Socha osobnosti tak významné pro celý národ by neměla vznikat nějak pokoutně. Že nějaká studentka něco udělala. O tom by se měl vést veřejně dialog,“ nelíbí se postup spolku sochaři Jaroslavu Rónovi. „Mělo by tam být něco absurdity, ne Havel jako panák,“ připojil svou představu.

Bylo by zajímavé vědět, jakou sochu by sám pro sebe vybral Havel. I když on o pomník prý vůbec nestál, alespoň podle slov fotografa Alana Pajera. „Když jsme byli na pikniku v Central Parku, objevil prázdný podstavec od sochy, vyskočil na něj a poprosil mě, abych udělal fotografii, která se jmenuje Vzkaz do budoucnosti,“ vzpomíná. Havel ho prý tenkrát také požádal: Nedělejte mi, prosím, sochu, vypadala by takhle strašně…

Video Havlův odkaz - letiště i asteroid
video

Havlův odkaz - letiště i asteroid