Čtyři - šťastné číslo české hudby. Patří jí celý rok 2014

Praha - Na osm set akcí, z toho tři sta zahraničních. Milovníky hudby čekají dobré časy - od roku 1924 totiž každý rok zakončený čtyřkou patří hudbě, protože na toto číslo připadá řada výročí českých hudebních osobností. Rokem české hudby bude i rok 2014.

Video Co nabídne Rok české hudby 2014?
video

Co nabídne Rok české hudby 2014?

Program oficiálně zahájí na Nový rok koncert České filharmonie v pražském Rudolfinu. „Vystoupí Magdalena Kožená, patronka Roku české hudby 2014. Hlavní událostí budou Dvořákovy Písně milostné v instrumentaci Jiřího Temla, v této orchestrální podobě budou mít světovou premiéru,“ prozradil program ředitel České filharmonie David Mareček.

Filharmonici přispějí k Roku české hudby ještě jedním ojedinělým počinem - vydáním kompletu Dvořákových symfonií, které vyjdou u příležitosti 110. výročí úmrtí slavného skladatele. Na projektu se podílí také Česká televize, která z nahrávání pořídila záznam.

Program nabízí hudební akce, divadelní a baletní vystoupení, výstavy i festivaly. Zahrnuje životní výročí přibližně osmi desítek hudebních skladatelů, teoretiků i institucí, kromě zmíněného Antonína Dvořáka také například Leoše Janáčka, od jehož narození uplyne v červenci 160 let.

Příhody liška Bystroušky / Jitka Soběhartová, Věra Nováková
Zdroj: Národní divadlo
Autor: Hana Smejkalová

7. ledna se ve Stavovském divadle odehraje celorepublikové scénické zahájení, při němž hostující Národní divadlo moravskoslezské uvede operu Mirandolina Bohuslava Martinů. Na první českou scénu se také v březnu vrátí po více než deseti letech Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. Připomene i možná ne tak známé jméno - avantgardního skladatele Aloise Hábu. Jeho operu Nová země, kontroverzní dílo o drsné kolektivizaci sovětské vesnice, prvorepublikoví úředníci zakázali. „Byla psána pro operu Národního divadla, ale nikdy nebyla uvedena, takže je to jedna ze zajímavostí,“ poznamenala k Hábově dílu ředitelka Opery ND Silvia Hroncová.

Program Roku české hudby bude zakončen společným galakoncertem 17. prosince v pražské O2 aréně, kde vystoupí pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši světoví sólisté a orchestr sloučený z hráčů souborů z celé České republiky.

Odpočítávání Roku české hudby 2014
Zdroj: Institut umění-Divadelní ústav
Autor: Martin Pivrnec, Jiří Slíva

Hold české hudbě vzdá i Národní galerie. Na jaro chystá výstavu Vivat Musica! - pět století hudby ve výtvarném umění. Chybět na ní nebude Josef Mánes, Emil Filla nebo František Kupka, jehož slavnou abstraktní Dvoubarevnou fugu inspirovala Bachova hudba. Výstavy k akci připravuje také České muzeum hudby.