Pod pánskou parukou hledej v divadle královnu Alžbětu

Londýn – Možná je to k neuvěření, ale britská královna Alžběta nebyla vždy jen vážnou diplomatkou, ale také herečkou pantomimy. Unikátní fotografie z jejích dřívějších představení, v nichž jako děvče účinkovala, se nyní dostávají do aukce a předpokládá se, že nový majitel za šedesát snímků zaplatí až půl milionu korun.

Od roku 1941 nastudovala Alžběta v Královské škole čtyři vánoční charitativní představení pantomimy. Peníze utržené za vystoupení směřovaly k vojákům, do publika tedy mohla jen vybraná společnost. Už tehdy odtamtud mladou Alžbětu sledoval její pozdější manžel, nadporučík Philip Mountbatten. S Alžbětou se oženil dva roky po skončení války.

Princezna Alžběta se na veřejnosti objevovala velice mladá a práci pro armádu brala ve svých čtrnácti letech jako samozřejmost. Byla si vědomá toho, že jednoho dne bude zemi vést. Jako nižší důstojnice pracovala v ženském pomocném sboru a řídila vojenská nákladní auta. Její hlas zazníval také z rádia, kde děti i dospělé ujišťovala, že válka dobře dopadne a vše bude v pořádku.

V divadle jí ale většinou připadly role princů. Vystupovala po boku sestry Margaret a jejich společného přítele a spolužáka Cyrila Woodse. Ten dal po letech na přání královny kolekci dohromady. Kromě fotografií obsahuje i divadelní programy a telegramy královské rodiny. „Je to unikátní. Nepředpokládám, že by v královském archivu byly všechny fotografie z těchto představení,“ nechal se slyšet dražitel Chris Albury.

Video Královna Alžběta herečkou
video

Královna Alžběta herečkou