Národ sobě II. Činoherák Ústí chce vybrat tři miliony na nové divadlo

Praha - Spolek Činoherák Ústí v Národním divadle zahájil celonárodní veřejnou sbírku Národ sobě II. Chce získat alespoň 3 miliony korun na provoz souboru a nezbytné opravy budovy bývalého kina Hraničář v centru Ústí nad Labem. Budova by se měla stát novou domovskou scénou divadla, které chce navázat na tradici Činoherního divadla. Patronem sbírky je herec Jiří Bartoška, který v někdejším Činoherním studiu působil.

Video Činoherák Ústí vyhlásil sbírku
video

Činoherák Ústí vyhlásil sbírku

Podle mluvčí Činoheráku Ústí Veroniky Vendlové i přes velkou vlnu solidarity peníze zatím nestačí: „Se vší pokorou a úctou k lidem, kteří tady žijí, a k tomu, co se v Ústí stalo, jsme se rozhodli, že požádáme o pomoc celou republiku. A to, co se stalo tady, se může stát kdekoli jinde. Myslíme si, že Ústí nad Labem to samo nezvládne.“ Spolek Činoherák Ústí získal za dva měsíce především od dárců ze severních Čech kolem 1,8 milionu korun.

Národ pro Ústí

Sbírka je časově neomezená. Do konce roku spolek potřebuje na opravy budoucí domovské scény a udržení souboru 3 až 3,5 milionu korun. „Pak záleží na tom, co bude dál, ale opravdu bychom kino předělali tak, aby z něj byl divadelní sál,“ doplnila Vendlová. Kromě sbírky budou v mnoha divadlech kasičky na symbolické příspěvky. Od 29. června se navíc bude na piazzetě Národního divadla konat týden věnovaný Činoheráku Ústí.

Kino Hraničář
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Jiřího Bartošku coby patrona oslovil spolek právě proto, že herec v někdejším Činoherním studiu v polovině sedmdesátých let působil. Společně s dalšími herci soubor podporoval od chvíle, kdy nastala krize kolem financování. „Považuji to za svou povinnost, protože jsme Činoherní studio zakládali a po čtyřiceti letech mi přijde jako neskutečná arogance politiky, kdy likviduje divadlo. Je to krajské, univerzitní město a v podstatě dnes nemá svůj divadelní soubor, což jsem opravdu ještě nezažil,“ uvedl Bartoška.

Ztráta z Tajemství

Původní Činoherní divadlo spěje k likvidaci od březnového rozhodnutí zastupitelstva, které zřídilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Město chce postavit zcela nový soubor. Nově vzniklý spolek Činoherák Ústí zatím hrál na zapůjčené lodi Tajemství bratří Formanů. Dočasná scéna se ve středu přesune zpět do Prahy.

Na loď Tajemství si během tří týdnů našly cestu více než 3 000 diváků. Všechna večerní představení byla vyprodána během několika hodin. Přesto působení Činoheráku na lodi skončí zřejmě ve ztrátě. „Počítali jsme se ztrátou 200 až 300 tisíc korun už dopředu, konečné vyúčtování budeme mít do konce tohoto týdne,“ doplnila Vendlová.

Soubor teď bude jezdit především po republice, hostovat by měl znovu na lodi Tajemství v Praze. Kromě toho připravuje svou první premiéru, herci již zkoušejí inscenaci Williama Shakespeara Dva páni z Verony. Premiéru odehrají 23. června pod širým nebem na hradě Střekov. Spolek bude navíc dvakrát měsíčně hostovat v pražském Divadle Komedie. Dva miliony korun na jeho působení již uvolnila rada hlavního města.