Galavečer za texty. Do síně slávy vstoupili Gouldman, Donovan a další

New York - Jména Graham Gouldman, Mark James, Jim Weatherly, Donovan nebo Ray Davies možná některým posluchačům nejsou povědomá, přesto se jejich hity těší veliké popularitě. Osobnostem, bez kterých si nejde rozhlasový éter představit, se 12. června zaslouženě dostalo pocty ve formě místa v Síni slávy skladatelů (Songwriters Hall of Fame). Začlenili se tak mezi více než čtyři sta umělců, kteří se do síně zapsali od jejího založení roku 1969.

Video Galavečery za texty
video

Galavečery za texty

Graham Goudman napsal hit For Your Love, který chtěl manažer prodat Beatles, ale nakonec píseň nahráli The Yardbirds a proslavili se s ní. Gouldman pouze nepíše texty, ale je také dlouhodobý člen britské skupiny 10cc.

Poklonu od kolegů přijal také Mark James, který kromě Hooked on a Feeling stojí také za hitem, který pomohl znovu nastartovat kariéru Elvisi Presleymu, Suspicious Mind. Texasan si mimo jiné odnesl dvě Grammy za song Always on My Mind, je též vokalistou a producentem.

Jim Weatherly (celým jménem James Dexter Weatherly) skládá od svých dvanácti let. Založil vlastní label, pod kterým si sám vydává a nahrává úspěšné songy. Jeho píseň „A Lady Like You“ byla na první příčce hitparády country hudby ve Spojených státech.

Britský rockový muzikant Ray Davies, známý jako lídr skupiny The Klinks, byl rovněž oceněn. Poté, co se skupina rozpadla, se věnoval zpěvu a psaní písní. Napsal například You Really Got Me, kterou poté nahráli Van Halen.

Skotský textař, kytarista a zpěvák Donovan během své dlouhé kariéry potkal a ovlivnil mnoho významných umělců - například Mickeyho Mosta nebo Eltona Johna. Mezi jeho hity patří Catch in the Wind nebo Superman.   

Více o síni slávy zaměřené na textaře najdete zde.