Vzpomínka na legendární koncert: Plastici po 40 letech znovu v Postupicích

Praha - Nestoři českého undergroundu Plastic People of The Universe si po čtyřiceti letech zopakovali vystoupení, po kterém se o ně začala vážně zajímat státní bezpečnost. Koncert v Postupicích u Benešova tehdy StB sice nerozehnala, ale o dva roky později skončili členové skupiny za mřížemi. Protest proti jejich uvěznění pak vyústil v Chartu 77.

Video Postupice znovu po 40 letech
video

Postupice znovu po 40 letech

Na místo, kde se rodil underground, si včera přišly zavzpomínat asi dvě stovky lidí. Nechyběla ani Jaroslava Hanibalová – právě její svatba s Arnoštem Hanibalem posloužila před 40 lety kapele jako krytí.

Autentický záznam z koncertu natočil tehdejší asistent režie v Československé televizi Josef Dlouhý. Kamery i film si půjčil načerno. „My jsme paradoxně největší obavu měli z toho, aby nám to nehodili jako hospodářský delikt,“ vzpomíná po letech. Sestřih záznamu použila později StB pro svůj propagandistický film Atentát na kulturu.

I díky přítomnosti techniky s logem státní televize vyhodnotil vystoupení Plastiků v Postupicích důvěrník tajné policie jako nezávadné. Jenže podle Ústavu pro studium totalitních režimů vůbec není jisté, že tehdy byl uvnitř sokolovny.

Na Plastiky tak došlo až v roce 1976. Bylo to ale právě v Postupicích, kdy začala státní policie underground kolem skupiny bedlivě sledovat, a sama tak pomohla zformovat okruh lidí, kteří ji nakonec odstavili od moci.