Posvítili si na Drtikola. Jan Němec si za Dějiny světla odnáší Cenu EU

Frankfurt nad Mohanem – Knižní veletrh v Německu je v plném proudu a Češi už na něm mají první zářez. Právě tam totiž bylo oznámeno, že letošní Cenu Evropské unie za literaturu získal český autor a dramaturg pořadu České televize U zavěšené knihy Jan Němec. Podařilo se mu uspět s románem Dějiny světla, který je v podstatě beletrizovaný životopis jednoho z nejvyhledávanějších výtvarníků současnosti Františka Drtikola.

Video Největší knižní veletrh na světě začal. Hostem je Finsko
video

Největší knižní veletrh na světě začal. Hostem je Finsko

Největší knižní veletrh na světě začal. Hostem je Finsko

Český stánek ve Frankfurtu nad Mohanem

Zprávu o triumfu přednesla eurokomisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Andrulla Vassiliová. Ocenění spojené s odměnou pět tisíc eur je určené mladým evropským autorům a má jim pomoci prosadit se na mezinárodní scéně. Kromě Němce si tak ocenění odnáší ještě další dvanáctka evropských spisovatelů. Slavnostní předávání cen proběhne 18. listopadu v Bruselu.

Zbeletrizovaný příběh o životě českého fotografa a výtvarníka Františka Drtikola se na pultech tuzemských knihkupectví objevil už loni v říjnu. O výjimečnosti díla svědčí i to, že za něj jeho autor obdržel už cenu Česká kniha 2014 a byl také nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii prózy. A aby toho nebylo málo, je Němcova kniha mezi šesti nominovanými publikacemi na Cenu Josefa Škvoreckého. „Každou cenu je lepší dostat, než nedostat,“ řekl k nejnovějšímu pcenění v nadsázce Němec.

Kniha se pokouší odpovědět na otázku, kdo to vlastně byl František Drtikol. „Dandy z hornického maloměsta, světově známý fotograf, jehož živnost krachovala, mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy, mystik a buddhista, který uvěřil v komunismus; muž mnoha vnějších rozporů a jejich vnitřní syntézy,“ vyjmenovává anotace jen několik tváří tohoto umělce.

  • Dosud jediným českým držitelem Ceny Evropské unie za literaturu byl Tomáš Zmeškal. Ocenění získal v roce 2011 za svůj knižní debut Milostný dopis klínovým písmem.

Zmíněná cena se uděluje od roku 2009 a klade si za cíl vyhledat talentované spisovatele a zajistit vydání jejich děl v zahraničí, aby se dostala k širšímu publiku. Zatím bylo přeloženo 56 z 59 vítězných knih, každá v průměru do tří až čtyř jazyků.


Němcovo dílo mapuje více než půl století v atmosféře secesního Mnichova i prvorepublikové bohémy a nechává ožít příbramské stříbrné doly stejně jako nahé modelky.