Galerie:
„Výstava Diega Velázqueze pomůže zlepšit už tak výborné vztahy mezi našimi zeměmi,“ nechala se při zahájení slyšet španělská královna Letizia. Barokní mistr ze Sevilly, doceněný zaslouženě až impresionisty v 19. století, musel ale na návštěvu Vídně čekat téměř čtyři století.
„Je překvapivé, že se v německy mluvící zemi dosud nikdy nevystavovala tvorba tohoto předního španělského malíře 17. století,“ udivilo i ředitelku vídeňského Muzea dějin umění Sabine Haagovou. Velázquez přitom portrétoval řadu Habsburků, rod, který propojil obě země. Filip IV., u něhož působil jako dvorní malíř a správce uměleckých sbírek, byl předposledním Habsburkem na španělském trůně.
Portréty tváří blízkých jak Španělsku, tak Rakousku, tvoří velkou část výstavy. „Umožňuje nám ukázat dvorní portréty v širším kontextu,“ podotkla k expozici ředitelka vídeňského muzea. Ze svých sbírek exponáty zapůjčilo také madridské Prado, Národní galerie v Londýně nebo Muzeum krásných umění z Bostonu.
Ze zahraničí byly zapůjčeny vedle portrétů také obrazy s poetickou nebo náboženskou inspirací, vybrána byla i díla čerpající z mytologie nebo zachycující historické události. Hostem ve Vídni bude Diego Velázguez až do 15. února příštího roku.
