Zemřel Mike Nichols, režisér Absolventa

Los Angeles – Absolvent, Hlava 22 nebo Kdo se bojí Virginie Woolfové? K úspěchu těchto snímků přispěl nemalou měrou režisér Mike Nichols, rodák z Berlína, který ale téměř celý svůj život prožil v Americe. Svůj poslední snímek, remake Kurosawova thrileru Nebe a peklo, ale už tento oscarový tvůrce nedokončí – zemřel  20. listopadu, pár dní po osmdesátých třetích narozeninách.

Video Zemřel Mike Nichols
video

Zemřel Mike Nichols

Zemřel Mike Nichols

Filmová kritička: Nicholse ovlivnila práce na divadle

Mike Nichols se narodil jako Mikhail Igorevich Peschkowsky 6. listopadu 1931 v Berlíně. Jeho otec pocházel z bohaté židovské rodiny ze Sibiře, matka z německé židovské rodiny, v jejímž rodokmenu se nachází i slavný vědec Albert Einstein. V roce 1938, kdy sílila hrozba nacismu, Mikův otec odcestoval za oceán, syna za ním matka poslala o rok později a v roce 1940 také emigrovala. Mikhail tak vyrůstal jako Mike Nichols, syn úspěšného manhattanského lékaře.

Lékař se měl stát i z Mikea, ale už při studiích na univerzitě v Chicagu ho víc táhlo divadlo. Zlákat se na jeviště nechal definitivně poté, co potkal herečku Elaine May. Spolu vystupovali jako komediální duo po klubech v celé Americe, vydávali také alba, jedno z nich jim v roce 1962 dokonce vyneslo cenu Grammy.

  • „Absolvent rezonoval s pocity tehdejší americké generace, která byla bezradná, měla potřebu se bouřit proti rodičům,“ vysvětlila filmová kritička Iva Hejlíčková. Nicholse samotného podle ní ovlivnila neutuchají práce na divadle, kde pracoval paralelně mezi natáčením filmů. „Byl specialista na filmy, které byly silné herecky,“ dodala.

Z působení před oponou vedla Nicholsova další cesta za oponu – začal se věnovat divadelní režii, za niž získal osm cen Tony. Přestože neměl žádné zkušenosti s filmem, Warner Bros. si ho najali na režii chystaného snímku Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966). Nichols nezklamal, film získal 13 nominací na Oscara (5 jich proměnil) a 3 ceny BAFTA.

Následoval další oscarový snímek – Absolvent (1977), který pomohl objevit Dustina Hoffmana. Úspěch u diváků i kritiky si Nichols udržoval i dalšími snímky: adaptací Hellerova protiválečného románu Hlava 22, komedií Podnikavá dívka, v níž soupeřily Sigourney Weaverová a Melanie Griffithová nejen o Harrisona Forda, Ptačí klecí, v které uvízl gay Robin Williams, anebo v posledních letech sarkastickým pohledem na citové vztahy Na dotek a Soukromou válkou pana Wilsona o pádu sovětského impéria s Tomem Hanksem v hlavní roli.