Byl to můj osud… zapsala si osudová žena Vojty Náprstka

Praha - Vojta Náprstek prosazoval emancipaci žen, jeho vlastní žena Josefa ale z pohledu dějin zůstává tak trochu ve stínu tohoto národopisce, vlastence a mecenáše 19. století. Kniha Byl to můj osud…, kterou vydává Národní muzeum, chce docenit její vliv na vznik sbírky Náprstkova muzea, autentické zápisky navíc čtenářům prozradí víc o známých osobnostech tehdejší doby.

Josefa Náprstková (1838–1907), za svobodna Křížková, vzpomíná na dětství prožité na Betlémském náměstí v Praze, na revoluční rok 1848 i na svou zaměstnavatelku Annu Fingerhutovou neboli Náprstkovou. Jako služka ve vinopalně, kterou Náprstkova rodina provozovala, poznala Vojtu (Adalberta), který si ale původně myslel na Josefinu sestru. 

„Až do sňatku s Vojtou - což trvalo hodně dlouho, protože matka svazku nepřála, takže se vzali až po její smrti - zůstávala Josefa služebnou. Pořád byla ženou v pozadí, ale z lásky k Vojtovi si přibírala i další práci, například mu pomáhala s muzeem,“ popisuje Josefin osud spoluautorka knihy Milena Secká.

Rozhodně Náprstek ve své přítelkyni a později ženě našel oddanou a schopnou spolupracovnici. Byla i u toho, když v roce 1865 založil první ženský vzdělávací spolek v českých zemích - Americký klub dam. Náprstek, který po roce 1848 odešel na deset let do Spojených států, byl příznivcem pokroku: podporoval ženy ve vzdělání, ale jejich emancipaci pomáhal také prakticky představováním různých vynálezů a objevů pro usnadnění práce v domácnosti.  

Josefa mu v obrozeneckých snahách pomáhala, a když v roce 1894 zemřel, přebrala jeho roli i starost o muzeum, na které přeměnil svůj rodný dům a které dnes nese jeho jméno, a rozšiřování sbírek. „Když šla žádat o finanční prostředek, chodila kolem oběda, aby se jí lidé chtěli co nejrychleji zbavit a spíš jí něco dali,“ prozradila některé Josefiny fígle Milena Secká.

Video Neznámý osud Josefy Náprstkové vychází knižně
video

Neznámý osud Josefy Náprstkové vychází knižně

Už za Náprstkova života to byla právě Josefina, kdo vedl korespondenci s muzejními přispěvateli. Dopisovala si s profesory v Indii, s lékaři na Sumatře a mnoha cestovateli, přátelské pouto ji pojilo například s Emilem Holubem. „Nebál se být upřímný, dopisy jsou velmi otevřené na dobu, kdy byly napsány,“ podotkl spoluautor knihy Martin Šámal. Slavný cestovatel s Josefinou například probíral svůj rozchod se snoubenkou Bertou Novákovou.

Zápisky Josefiny Náprstkové nejsou ale jen harmonické čtení, papíru svěřovala i nelibost nad chováním některých lidí. „Osobnosti, které čtenáři znají jako slovníková hesla, uvidí jako lidi z masa a krve,“ domnívá se Secká.

Lépe také poznají Josefu Náprstkovou, podle autorů zajímavou a neprávem opomíjenou osobnost. První kritickou edici dosud nepublikovaných rukopisů by do dvou let měla následovat i kniha.