Toyen snila a malovala. Kupci si toho cení téměř na 14 milionů

Praha - O takovém úspěchu jejích děl se malířce Toyen ani nesnilo. Nový majitel dnešního draženého obrazu Marie Čermínové se málem postaral o rekord, neboť na něj vynaložil neuvěřitelných 13,6 milionu korun. Plátno se tak stalo druhým nejdražším dílem autorky prodaným v Česku. Jeho název? Sen. 

Vyvolávací cena obrazu byla 12 milionů korun, s aukční přirážkou se však vyšplhala až na 17 milionů. Aukci pořádala Galerie Kodl společně s Aukční síní Vltavín.

Sen od Toyen patří podle odborníků mezi její stěžejní díla. Již tradičně patří malířka k nejdráže prodávaným autorům na tuzemských aukcích, vedle zmíněných obrazů se ještě dalších pět děl této představitelky českého surrealismu vydražilo za cenu deset milionů korun a více.

Na aukci se rovněž dražila rozměrná hyperrealistická malba Theodora Pištěka nazvaná Racek letící do snu, na níž autor zobrazil Porsche téměř v životní velikosti, nad nímž letí bílá kontura racka. Dílo se prodalo za 2,9 milionu korun a stalo se nejdražším vydraženým obrazem českého žijícího autora. Dosud jím bylo jiné Pištěkovo dílo Na návštěvě u Harrachů, které se loni vydražilo za 2,7 milionu korun.

Marie Čermínová…

Toyen (Marie Čermínová)… neboli Toyen se narodila v Praze, většinu života však prožila v Paříži. Patří mezi nejvýznamnější avantgardní tvůrkyně počátku 20. století. Velmi úzce spolupracovala s umělcem Jindřichem Štyrským, dokonce se společně připojili k avantgardnímu sdružení mladé české generace Devětsil. Za války v roce 1942 Štyrský zemřel a samotná výtvarnice nesměla vystavovat. Ještě před komunistickým pučem opustila Toyen Československo, avšak na rodnou vlast navzdory životu ve Francii ve svých pracech nezapomněla. Zemřela roku 1980.


Dnešní aukce v Praze na Žofíně byla největší aukcí letošního roku v České republice, vydražila se díla za celkových 100 milionů korun. „Padla celá řada rekordů, to je velice pozitivní pro český trh celkově,“ zhodnotil galerista Martin Kodl s tím, že je to dobrý signál nejen pro českou ekonomiku, ale i pro české výtvarné umění. „Důležité je, aby se české výtvarné umění přibližovalo evropskému a světovému nejen kvalitou, kterou má, ale i cenami. Speciálně česká moderna je období, které je světové, a ty ceny stále světové nejsou,“ dodal.

Kodl rovněž uvítal, že se na dnešní aukci dařilo dílům z 19. století. Rozměrný olej na plátně Samota od Jakuba Schikanedera se ze 3,5 milionu vyšplhal na 5,6 milionu korun. Tuzemským autorským rekordem Schikanedera zůstává obraz Kontemplace prodaný před čtyřmi lety za 8,1 milionu; v Londýně se letos na jaře prodal jeho olej Zákoutí Prahy za cenu v přepočtu přes devět milionů korun.