Přednáška Jana Sokola na webu: Kde se vzal Štědrý den?

Od slunovratu k Vánocům dovede posluchače přednáška filozofa Jana Sokola související tematicky s nadcházejícími svátky. Jeho příspěvek je součástí cyklu celoživotního vzdělávání Univerzity Karlovy a poslechnout si ho můžete zároveň ze záznamu v tomto článku. 

Video Záznam: Od slunovratu k Vánocům
video

Záznam: Od slunovratu k Vánocům

Anotace: Svátky a slavnosti patří mezi „antropologické konstanty“: neznáme společnost, která by čas od času neslavila. Proč to tak je? Co lidé slavili a slaví? Slunovrat jako svátek naděje v té nejhorší době. Kde se vzal Štědrý den? Křesťanské Vánoce jako potlač naruby. Betlémské dítě jako panovník naruby. Vánoční dárky a jiné zvyky. Moderní Vánoce: zpátky k potlači?

O přednášejícím: prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D., CSc., (*1936) pracoval jako zlatník, později mechanik. Od roku 1963 dálkově studoval matematiku, v letech 1964–90 vedl vývoj softwaru ve Výzkumném ústavu matematických strojů Praha. Spolupracoval na ekumenickém překladu Bible a přeložil řadu filozofických knih. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77. V letech 1990–92 byl místopředsedou Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum. Po část roku 1998 sloužil jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy v prozatimní vládě Josefa Tošovského. V roce 2003 byl koaličním kandidátem na prezidenta ČR. Od roku 1992 přednáší filozofii, antropologii institucí a etiku na Univerzitě Karlově v Praze, v letech 2000–07 byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií UK, v zimním semestru 2008/09 přednášel etiku a lidská práva na Harvardově univerzitě. Je držitelem francouzského Řádu čestné legie (Légion d'Honneur).

Připomeňte si „vánoční“ přednášku teologa Zdeňka Kučery z minulého týdne: 

Záznamy všech přednášek, které web ČT24 zprostředkoval z Univerzity Karlovy, najdete zde.