Galerii „strejdy Andyho“ Warhola otevře jeho synovec

Praha – Nejznámější představitel pop artové vlny Andy Warhol se na příštích deset let usídlil v Praze. Středočeský kraj pronajal prostory bývalé Galerie Gate v Husově ulici nadaci Centrum Pop Art, která v místech zřídila expozici zasvěcenou právě americkému výtvarníkovi. Nové výstavní prostory osobně otevře jeho synovec a ilustrátor James Warhola, jehož dílo je na místě k vidění také.

Video James Warhola: Strejda Andy? Úžasně výjimečná osobnost
video

James Warhola: Strejda Andy? Úžasně výjimečná osobnost

James Warhola: Strejda Andy? Úžasně výjimečná osobnost

James Warhola v Praze

Už od otevření budou moci návštěvníci zhlédnout několik Warholových děl – mezi nimi např. portrét avantgardisty Man Raye, sítotisky výřezů děl italského umělce Paola Uccella nebo portrét Johanna Wolfganga Goetha.

Warhol si však nebude v galerii hovět sám. O místo se podělí třeba s kolegy Damienem Hirstem nebo Robertem Longem a dalšími.

Ve stínu slavnějšího strýce

Slavnostního otevření se osobně účastní výtvarníkův synovec James Warhola. Na „strejdu Andyho“ vzpomíná se vstřícností jako na člověka, který se zajímal o svou rodinu, a jako na někoho, kdo se rád nacházel ve společnosti dětí. „Andy byl jeden z miliardy, výjimečná osobnost,“ říká syn Warholova staršího bratra, který o životě strýce napsal už dvě knihy.

  • James Warhola si jako zbytek rodiny v příjmení ponechal písmeno „a“, jež výtvarník kvůli lepší výslovnosti a identifikovatelnosti v uměleckém světě odstranil. „Jeho vzorem byla určitě jeho maminka, která původně pocházela z Československa, avšak emigrovala do Ameriky,“ vysvětluje James. Byla prý velmi umělecky nadaná a zcela jistě stála za jeho kreativitou.

Vzhledem k česko-slovenským kořenům se Warhola do Evropy vrací za příbuznými. „Pokaždé když se sem vrátím, chci se sem přestěhovat,“ básní o Praze. Jako ilustrátor-humorista si zamiloval i český humor, zdejší povahu i otevřenost vůči cizincům. „Jste sice menší, ale vaše historie je veliká. Prošlo tu spoustu kultur, všichni si ale zároveň dokázali zachovat vlastní identitu,“ míní.

Svým povoláním Warhola následuje slavnějšího člena rodiny, který se ještě před pop artem věnoval právě ilustracím. Stín legendárního strýce je prý obrovský a v samostatném uměleckém životě není snadné prorazit. „Pop art se už ale nedá opakovat,“ uzavírá.