Berlínská knihovna ukrývala senzační nález. Kniha plná alchymie posouvá historii Krkonoš

7 minut
Studio ČT24: Kniha Vlachů posouvá dějiny Krkonoš
Zdroj: ČT24

Kniha Vlachů, nedávno nalezená v Berlínské státní knihovně, posouvá známé dějiny Krkonoš. Původně se nejstarší písemné informace o lidské činnosti v horské oblasti datovaly od poloviny 16. století, díky nálezu se ale posouvají o stovku let dříve. V 15. století se do Krkonoš vydávali lidé z Itálie kvůli cenným kovům. Spolku v Trutnově se podařilo získat kopii knihy, zkoumat ji tak mohou historici.

Objev Knihy Vlachů způsobil mezi krkonošskými historiky senzaci. „Jedná se o objev zcela zásadní, sám jsem tím byl zcela nadšen,“ přiblížil archivář Státního okresního archivu v Trutnově Pavel Zahradník.

Pramenů, vázajících se k hluboké historii území, se totiž mnoho nedochovalo. Zničeny byly během pohnutých událostí 20. století, zejména také ale v pobělohorské době. Drtivá většina literatury, z pohledu církve označené za kacířskou, byla tehdy likvidována.

Krkonoše začali lidé osidlovat v 16. století, přicházeli kvůli dřevařství zejména z rakouských zemí. „Právě vlašská knížka dokazuje, že i předtím v horách probíhal jistý ruch v souvislosti s hledáním drahých kovů a minerálů,“ uvedl Zahradník.

Kromě popisu Krkonoš obsahuje i alchymistické texty

Část knihy je napsaná německy, část latinsky. Výzkumníci se teď soustředí na její německou část. „Pracujeme na překladu první části rukopisu. Další části jsou psány latinsky, ty jsou pro nás zatím tajemstvím, co vlastně obsahují. Jsme si ale zcela jisti, že obsahují alchymistické a magické texty,“ popsal Zahradník.

Kniha nejspíš vznikla z pera Antonia Vale, na začátku textu se totiž označil jako její autor. „Je to skutečná historická postava, byl měšťanem Bratislavy. Mimo jiné je mu připisována i řada alchymistických textů, které rukopis také obsahuje,“ popsal Zahradník. Kvůli dvoujazyčnosti knihy ale mohlo být nakonec autorů více.

Alchymistické spisy obsahují i nákresy
Zdroj: ČT24

Trasu, kterou autor prošel před pěti sty lety, lze dnes následovat

Díky rukopisu lze například dohledat původ řady místopisných názvů, obsahuje také dobové mapy území. Na některá místa se lidé mohou vydat i dnes – po stovkách let. Antonio Vale v knize mapuje svou vlastní cestu, která začínala na Jelení hoře a končila v dnešní polské Szklarske Porębě.

„Po cestě míjí několik milníků a značek v terénu. Podle textu se to dá skutečně dnes ještě projít. Můžu potvrdit, že i některé vlašské značky se dochovaly do dnešních dnů,“ uvedl předseda spolku Trutnov – město draka Otto Šternberk.

Spolek se chystá Knihu Vlachů vydat i s výtahem z její objemnější části, alchymistických textů. Originál by mohl být k vidění už příští rok.

Rukopis obsahuje i mapy, řada zaznamenaných míst stále existuje
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.
10. 4. 2025

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
8. 4. 2025

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
3. 4. 2025

Jaroměř se obává těžby štěrkopísku u přírodní rezervace

Nevoli obyvatel Jaroměře na Náchodsku vyvolal záměr těžit štěrkopísek ve Starém Plese. V lokalitě těsně vedle přírodní rezervace a zdroje pitné vody pro zmíněné město a Hradec Králové to zvažuje firma ATM CZ. V takovém případě by se ale podle starosty Jana Borůvky (ANO) muselo přistoupit ke změně územního plánu, což zastupitelstvo zatím v plánu nemá.
3. 4. 2025

Spalovna odpadů v Náchodě zatím nebude, investor vycouval

Zařízení na energetické využití odpadu, tedy spalovna, v Náchodě zatím nevznikne. Investor, společnost innogy, informovala radnici dopisem, že od záměru odstupuje. S městem přitom na přípravách spolupracovala bezmála tři roky.
26. 3. 2025

Hasiči ve dvou krajích čelili kyberútoku, řeší to policie

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích, oznámilo ve středu generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Reportéři ČT: Stát přišel o desítky milionů, k chybám se nikdo nehlásí

Stát přišel o desítky milionů korun, firma spojená s bývalým ředitelem pozemkového úřadu Petrem Šťovíčkem naopak vydělala. K chybám se nikdo nehlásí. Případy, v nichž se stát levně zbavil strategických pozemků a pak je draze vykupoval zpět, detailně rozebrali Reportéři ČT.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Viktorčin splav v Babiččině údolí poničila velká voda. Mlýn a mandl stojí

Podzimní povodňová vlna poškodila Viktorčin splav v Babiččině údolí na Náchodsku. Kvůli tomu teď na řece Úpě není nad jezem dostatečná výška hladiny, aby se odsud dostala náhonem voda k mlýnu a vodnímu mandlu. Objekty jsou součástí národní kulturní památky, během letní sezony na místo míří desetitisíce návštěvníků.
22. 3. 2025
Načítání...