Inflace se vyvíjí dle prognózy, říká Kubíček z ČNB. Matesová upozorňuje na rizika

21 minut
Meziroční inflace v červenci zpomalila na 8,8 %
Zdroj: ČT24

Pro nás je podstatné, že se inflace se vyvíjí zcela s naší prognózou, uvedl v Událostech, komentářích člen rady České národní banky Jan Kubíček a dodal, že rada je se snižováním úrokových sazeb velmi opatrná. Ekonomka a bývalá česká zástupkyně při Světové bance Jana Matesová upozorňuje, že rizik je stále příliš mnoho.

Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 8,8 procenta, v červnu byly meziročně vyšší o 9,7 procenta. Kladný vliv na to měly zejména ceny potravin, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply o půl procenta.

„Meziměsíční růst je způsobený sezónními vlivy – tentokrát to byl vliv rekreací, jejichž ceny rostly o pět procent meziměsíčně. Trochu nám rostly i ceny pohonných hmot, ale podstatné je, že se ten celek vyvíjí v souladu s naší prognózou prakticky přesně,“ vysvětlil Kubíček. 

Matesová podotkla, že je samozřejmě dobře, že inflace meziročně klesá, ale je to podle ní zcela očekávané. „Loni tam byla vysoká srovnávací základna,“ připomněla. Zmínila rovněž, že 8,8 procenta sice v kontextu minulých měsíců zní optimisticky, ale proti červenci roku 2021 je to skoro osmadvacetiprocentní nárůst. „Úspory lidí ztratily hodnotu osmadvaceti procent za ty dva roky,“ dodala.

ČNB chce splnit cíl za půl roku, řekl Kubíček

Podotkla také, že Česko má pořád jednu z nejvyšších inflací v Evropské unii. „Země, které byly dříve s inflací mnohem více nad námi – jako pobaltské republiky, kde jsou geopolitická a energetická rizika mnohem vyšší než u nás –, klesly pod naši úroveň,“ upozornila. 

Kubíček zmínil, že současná doba je velmi nejistá. „V první polovině roku nás znepokojoval vývoj rozpočtu a vývoj mezd. Nyní si myslíme že oba tyto faktory by neměly být podstatným rizikem,“ podotkl s tím, že nejistotou je rovněž vývoj cen energií a plynu. „Naši analytici se domnívají, že se věci budou vyvíjet dobře, ale samozřejmě nejistota tady vždycky je,“ dodal.

Připomněl, že bankovní rada ČNB si klade za cíl dvouprocentní úrokové sazby. „V podstatě bychom za pět měsíců či za půl roku měli být na něm,“ předeslal s tím, že neumí říct, jestli ke snížení dojde koncem roku, nebo až na začátku příštího. „Chceme si být jisti, že opravdu zvládneme inflační očekávání, že zadusíme tu inflaci definitivně, aby se nám nestalo, že ulpíme na čtyř- nebo pětiprocentní inflaci,“ dodal. 

Matesová: Trhy jsou nervózní, výkyvů je mnoho

Matesová v souvislosti se snižováním úrokových sazeb zmínila, že má pro opatrné kroky ČNB pochopení. Podle ní velmi záleží na tom, jaké je prostředí, a rizika ve vnějším prostředí jsou pořád vysoká, například geopolitická situace.

„Vidíme poměrně rychlý nárůst cen ropy poté, co Saúdská Arábie i Rusko vyhlásily, že budou denně snižovat produkci ropy. (…) Hned výrazně stouply ceny ropy na světových trzích,“ podotkla s tím, že se rovněž neví, jak se vyvinou ceny obilí a dalších komodit.

„Je tu další vyhrožování Ruska jiným zemím, jeví se jako enormně nutné zvyšovat rychlost zbrojení, ale to také hodně znervózňuje trhy, zkrátka trhy jsou nervózní, výkyvů je mnoho,“ dodala. Podle ní inflace obecně nejde stlačit bez částečného zbrzdění ekonomické aktivity.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Zájem o hypotéky byl v lednu nebývale silný

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Většinou však objem nových hypoték klesá se začátkem roku podstatně razantněji. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
16. 2. 2025
Načítání...