Senioři i další skupiny mohou žádat o dotace na zateplení fasád či výměnu oken

12 minut
Drahé Česko: Podpora nižší spotřeby energií
Zdroj: ČT24

V pondělí začíná příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light. Má podpořit jednoduchá opatření pro snížení spotřeby energií v nízkopříjmových domácnostech. Žadatelé mohou získat dotace například na zateplení části fasády či na výměnu oken u rodinných domů a trvale obydlených rekreačních objektů. V první fázi poskytne program celkem 1,5 miliardy korun, přičemž každému zájemci připadne maximálně 150 tisíc.

Podle ministra životního prostředí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) cílí program na domácnosti obývané invalidními důchodci třetího stupně, starobními důchodci, i lidmi, kteří od 12. září 2022 do data podání žádosti o dotaci dostávali příspěvek na bydlení – ovšem nemuseli ho pobírat po celé období. Nemovitost, na jejíž opravu jsou dotace určeny, musí žadatelé vlastnit nebo spoluvlastnit. Zároveň tam musí mít trvalé bydliště nahlášené před 12. září 2022.

„Spoluvlastnictví na překážku není – za předpokladu, že ten druhý (než žádající o dotaci, pozn. red.) spoluvlastník v nemovitosti nepobývá,“ upřesnil ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman. Podle něj není překážkou ani to, pokud si například důchodce přivydělává.

Žádosti je možné podat na šest opatření – výměny oken, vstupních dveří, zateplení fasády, zateplení stropu pod půdou nebo podlah pod nevytápěným suterénem a také zateplení střechy. „Lidé to mohou dělat i svépomocí. Samozřejmě je vždy nutné a dobré poradit se s někým z oboru, aby ty realizované práce přinesly kýžený efekt,“ řekl Valdman.

Program stanovuje paušální platby. „Dáváme dotace jednotkovým způsobem. To znamená, že na běžný metr zateplení, na každé vyměněné okno nebo dveře jsou nastaveny paušální absolutní částky,“ vysvětlil Valdman.

I zpětně

Žádost je možné podávat na nadcházející realizaci, ale také zpětně – pokud k ní došlo od 12. září 2022. Valdman uvedl, že při žádosti je potřeba doložit nárok na dotaci. K samotné žádosti pak stačí fotodokumentace stávajícího stavu a odborný posudek. Při zpětné žádosti, tedy po realizaci, je potřeba fotodokumentace stavu po realizaci a potvrzený odborný posudek, že bylo vše zrealizováno. Žadatel také musí v tomto případě doložit faktury. K vyplacení by podle Valdmana mělo dojít zhruba za měsíc.

Žádosti je možné podávat do konce ledna příštího roku nebo do vyčerpání celé alokace, tedy 1,5 miliardy. Jurečka uvedl, že prvotní fáze má za cíl pomoct zhruba deseti tisícům domácností. Pokud bude zájem vyšší, uvolní podle něj ministerstvo do programu více peněz. Daná opatření mohou údajně ušetřit mezi dvaceti až čtyřiceti procenty energie domácnosti, případně i více.

14 minut
Drahé Česko: Nový dotační program podpoří nízkopříjmové občany v energetických úsporách
Zdroj: ČT24

Poradenská síť

Proti původnímu programu Nová zelená úsporám má být Nová zelená úsporám Light lidem přístupnější, protože například ubude administrativy a finance budou vypláceny ještě před zahájením úsporných staveb. Už nyní ale mají žadatelé i poradci výhrady, které se týkají právě složitosti.

„Mají problém (žadatelé) mít třeba bankovní účet, e-mailové adresy nebo chytré mobilní telefony. Problémy jsou především například se založením identity občana nebo bankovní identity. Takže to je naše pomoc pro ně, kromě toho odborného posudku, bez kterého oni se neobejdou,“ řekla poradkyně Místní akční skupiny Hustopečsko Veronika Mikulicová. Podle ní by mohla pomoci například možnost zplnomocnění rodinných příslušníků.

Pokud si lidé neví rady, mají se podle Valdmana obrátit právě na poradenskou síť, která čítá přes 350 poradců po celé republice. Pomoc je zdarma. Všechny kontakty je možné najít na webu Nová zelená úsporám. „Tam si stačí vyfiltrovat podle místa bydliště, zatelefonovat poradci, domluvit si termín. Protože bez toho poradenství, které vlastně stvrzuje potom i tu vlastní realizaci, se ta daná domácnost neobejde,“ uvedl. Podle Valdmana byly kontakty rozeslány také do všech obcí, kde jsou tak k dispozici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutovali tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastnili místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Do diskuze byli pozváni zástupci těch stran a hnutí, které mají na základě průzkumů šanci se dostat do sněmovny. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 10 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 20 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
2. 7. 2025

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Vláda schválila navýšení příplatku pro Vězeňskou službu i celníky

Navýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu (VS) o tři tisíce korun ve středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům po zasedání vlády řekl, že rozhodnutí se týká také celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vláda také oznámila, že zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Evropská komise navrhla klimatický cíl pro rok 2040

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země EU budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Šest firem dostalo masivní pokutu za kartely kolem železnic

Celkem 157 milionů korun musí na pokutách zaplatit šestice firem, které se zabývají opravami a modernizací železničních stanic a přejezdů. Podle antimonopolního úřadu (ÚOHS) firmy uzavíraly kartelové dohody a manipulovaly tak s veřejnými zakázkami, které zadávala Správa železnic v letech 2015 až 2021.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...