Německo zablokovalo čínské investice do dvou výrobců polovodičů

Německá vláda zamítla převzetí dortmundské továrny na čipy Elmos švédskou firmou Silex, kterou plně vlastní čínský koncern Sai Microelectronics. Oznámil to ministr hospodářství Robert Habeck, podle kterého vláda zablokovala prodej ještě další neupřesněné společnosti do rukou čínských investorů. Podle německých médií je dotčenou firmou bavorská ERS Electronic, která se věnuje rovněž polovodičům.

„Německé tržní hospodářství zůstává otevřené, není ale naivní,“ řekl Habeck. Zdůraznil, že v některých kritických oblastech, jako jsou mimo jiné polovodiče, je nezbytné předejít závislosti. „Čína je a zůstává obchodním partnerem Německa, nebudeme ale naivní.“

Habeck řekl, že z bezpečnostních důvodů vedle továrny Elmosu kabinet sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze zablokoval ještě prodej další firmy čínským investorům. „Kvůli obchodnímu tajemství o tom nebudu hovořit otevřeně jako u Elmosu, který to sám oznámil,“ řekl ministr o druhé firmě.

O zablokování prodeje továrny Elmosu ještě před Habeckovým prohlášením informovala agentura DPA, která se odkázala na vládní zdroje. Zamítnutí prodeje, před kterým podle ekonomického deníku Handelsblatt varovaly německé tajné služby, se očekávalo, ačkoli dřívější zprávy vyznívaly opačně.

Proti prodeji byla i kontrarozvědka

To, že se prodej neuskuteční, už v pondělí naznačila společnost Elmos. Odkázala přitom na nový vývoj. Podle deníku Handelsblatt vláda původně zvažovala prodej čínským investorům schválit, i když doporučení německé civilní kontrarozvědky, Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, bylo opačné. V posledních dnech ale z ministerstva hospodářství zaznívaly zprávy, že Habeck chce prodeji zabránit.

Vládní Zelení, jejichž členem je i Habeck, dlouhodobě upozorňují na nebezpečí sílící závislosti Německa na čínském trhu, především pak s polovodiči.

Načítání...