Organizace SWMAS průzkum uskutečnila v lednu, kdy se dotazovala zástupců téměř tří set firem. Na projektu se podílela také iniciativa na podporu růstu zpracovatelského sektoru, jež financuje vláda a Evropská unie.
Výsledky průzkumu ukazují, že zavedení celních kontrol a dalších požadavků, které se objevily od 1. ledna tohoto roku, znamenají pro obchod mezi EU a Británií narušení dosavadních vztahů. „Zvýšení cen v dodavatelském řetězci se dostavilo okamžitě. Dozvídáme se také, že déle trvá dodání surovin,“ upozornil šéf organizace SWMAS Nick Golding.
Vláda pomůže malým firmám
Britská vláda uvedla, že mnoho těžkostí lze považovat za „dětské nemoci“ a že se po čase vše normalizuje. Minulý týden oznámila, že poskytne dvacet milionů liber (590 milionů korun), aby malým podnikům usnadnila období, než si zvyknou na nová pravidla. Později v letošním roce začnou platit ještě další omezení.
Britská centrální banka předpovídá, že obchodní omezení způsobená brexitem v tomto čtvrtletí sníží ekonomickou aktivitu o jedno procento, což bude ekvivalent asi pěti miliard liber (více než 147 miliard korun). Obchod se podle ní v dlouhodobém horizontu sníží o deset procent.
Británie není od ledna součástí jednotného trhu Evropské unie ani součástí unie celní. Potíže začali už v lednu hlásit například skotští rybáři či obchody v Severním Irsku. S problémy se potýká i řetězec Marks & Spencer, což pocítili i jeho zákazníci v České republice.