Finanční úřady kvůli paušální dani prodlužují úřední hodiny

Finanční úřady budou mít v pátek a v pondělí prodloužené úřední hodiny. Důvodem je blížící se termín pro podnikatele, kteří plánují využít nově zavedenou paušální daň. Rozhodnutí o tom, že ji živnostník bude využívat, musí oznámit finančnímu úřadu do pondělí 11. ledna, vyplývá z informací finanční správy. V pátek tak budou finanční úřady otevřeny od osmi do 17 hodin a v pondělí od osmi do 18 hodin.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Drobní podnikatelé mohou oznámit vstup do paušálního režimu nejen osobně na podatelně finančního úřadu, ale také zasláním přes datovou schránku nebo poštou.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do jednoho milionu korun. Daň zahrnuje odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Pro letošní rok paušální daň činí 5469 korun za měsíc. Z toho 2976 korun činí platba na důchodové pojištění, 2393 korun na zdravotní pojištění a 100 korun záloha na daň. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol. 

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již totiž nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odčitatelné položky, slevy na dani ani daňová zvýhodnění. Někteří odborníci upozornili, že po zvýšení slevy na poplatníka v daňovém balíčku, který platí rovněž od nového roku, je paušální daň výhodná ještě pro menší část OSVČ, než bylo původně zamýšleno.

Ministerstvo financí původně očekávalo, že se k dani připojí až sto tisíc živnostníků. Aktuálně ovšem úřad čeká, že letos paušální daň využijí řádově desítky tisíc živnostníků.

„K výraznějším nárůstům přihlášených bude docházet postupně v následujících letech po odeznění pandemie. Hlavními důvody jsou navýšení slevy na poplatníka o tři tisíce korun, zdlouhavý legislativní proces a tím zkrácení doby pro přihlášení a především ekonomické dopady pandemie na živnostníky, kteří se mohou obávat o pokračování jejich živnosti v příštím roce,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Měsíční zálohy u paušální daně je třeba platit do 20. kalendářního dne každého měsíce. Podle přechodného ustanovení v zákoně ale platí jiná lhůta pro zálohu za leden 2021. V tomto případě je třeba lednovou zálohu zaplatit do 22. února.

Finanční úřady jsou nyní standardně v souvislosti s pandemií otevřeny pro veřejnost jen v pondělí a ve středu od osmi do 13 hodin.