Pošta plánuje propuštění asi patnácti set lidí, zruší více než dva tisíce míst

Česká pošta plánuje k 1. březnu příštího roku zrušit 2371 pracovních míst. Propustí tak zhruba 1500 lidí, protože část pozic je neobsazených. Propuštěným zaměstnancům nabídne rekvalifikaci, uvedl mluvčí České pošty (ČP) Matyáš Vitík. Pošta zaměstnává zhruba 29 tisíc lidí. Na propouštění ve státním podniku upozornil server Echo24.cz. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod jehož rezort pošta patří, bude žádat vysvětlení k tomuto plánu. Ve čtvrtek bude proto jednat s ředitelem pošty i odbory. Podle ministra se v současné covidové situaci ukázala „nezbytnost pošty.“

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michaela Říhová

„Propouštění není nová věc, která by souvisela s Vánoci či s covidem. Je to součást plánu restrukturalizace, který jsme představili před dvěma roky. Takže pokračujeme podle něho tak, aby Česká pošta mohla fungovat efektivněji a levněji a vrátila se zpátky do zisku,“ uvedl České televizi generální ředitel ČP Roman Knap.

A taky to podle něho souvisí s tím, že se mění byznys na poštovním trhu. „My potřebujeme více lidí na straně balíkových služeb. A pak jsou některé tradiční služby, které zanikají, zmenšují se. Typicky objem listovních zásilek a stále více důchodců už má peníze na svých účtech a nedostávají je v hotovosti. Ale my kromě toho, že některá pracovní místa rušíme, vytváříme i nová a měníme strukturu pracovní síly na České poště,“ dodal. 

Se změnami, které znamenají rušení míst, nesouhlasí největší odborová centrála Podnikový koordinační odborový výbor.

„Zaměstnavatel bude rušit pracovní pozice, také budou zřizovány nové. Kolik pošťáků skutečně přijde o práci, bude jasné až po projednání,“ uvedla předsedkyně odborů Jindřiška Budweiserová. 

Video Ředitel České Pošty k propouštění
video

Ředitel České pošty k propouštění

Zdroj: ČT24

O výši odstupného se jedná

„Odcházející zaměstnanci dostanou vyšší odstupné nad rámec zákoníku práce v závislosti na odpracovaných letech u České pošty. Také jednáme o rekvalifikacích a podpoře končících pošťáků a sociálním programu zaměstnanců v předdůchodovém věku,“ dodala Budweiserová.

Jednání začala 11. listopadu a jsou v plném proudu, potvrdil ředitel ČP. „Není to jednoduché, hledáme cestu, jak zaměsnancům tuto cestu ulehčit. Například rekvalifikace, přesun na jiná pracoviště v rámci České pošty a hodně využíváme i přirozených odchodů, protože tato změna nastane od 1. března a spousta zaměstnanců by odešla stejně, ať už do důchodu, nebo přirozenou fluktuací,“ doplnil Knap.

Pohledem analytika

Zrušení více než dvou tisíc pracovních míst ve státním podniku Česká pošta je podle hlavního ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy krokem správným směrem. „Zdá se, že se nejedná o žádný nahodilý děj, vyvolaný okamžitou situací, ale o výsledek širší, promyšlenější a dlouhodobější koncepce, který souvisí s tím, že podnik pod současným vedením lépe než dříve reaguje na výzvy doby. Mezi ně patří nutnost zavádění moderních technologií a postupů a flexibilnější reakce na technologické změny, zejména pak na nástup on-line komunikace. Tomuto nástupu předchozí managementy podniku nedokázaly uspokojivě čelit, natož jej pak využít ke svému prospěchu,“ řekl.

Důležité podle něj je, aby propuštění zhruba 1500 zaměstnanců, k němuž se Česká pošta uchýlí, bylo sociálně citlivé, neboť příští rok bude obecně na trhu práce v ČR nejnáročnějším minimálně od roku 2013. Je proto dobře, že propuštěným zaměstnancům nabídne podnik rekvalifikaci.

Podle webu Echo24.cz by se nejvíce mělo propouštět v Praze. Půjde nejen o zaměstnance poštovních přepážek a listonoše, ale také o řidiče a další pracovníky poštovní přepravy. Pošta o tom informovala Úřad práce, výpovědi pro nadbytečnost pracovníkům doručí v prosinci, uvedl web.

Se snižováním počtu zaměstnanců pošta počítá ve své střednědobé strategii. Podle té by podnik do roku 2025 měl zrušit sedm tisíc pracovních míst. „Rušená místa chceme nahradit moderními technologiemi i celkovým zefektivněním provozu,“ uvedl Vitík. V souvislosti s těmito kroky podle něj vzniknou nová pracovní místa, na které se část propuštěných bude moci rekvalifikovat. 

Česká pošta provozuje 3200 vlastních nebo partnerských poboček. Loni vykázala ztrátu 363 milionů korun. Do roku 2021 se chce podnik vrátit k zisku v řádu desítek milionů korun a zvýšit tržby o desetinu ze stávajících 18,8 miliardy korun.