Čína chce na obchodní válku s USA odpovědět „velkým polovodičovým skokem vpřed“

Administrativa Donalda Trumpa zesiluje po volbách tlak na Peking. Prezident exekutivním příkazem zakázal americké investice do těch čínských společností, které vlastní nebo kontroluje čínská armáda. Washington vede s Pekingem obchodní a technologickou válku, které přizpůsobuje ekonomickou strategii pro příštích patnáct let.

Video Události
video

Události: Kondice čínské ekonomiky

Jednoduchým ukazatelem kondice čínské ekonomiky jsou instantní nudle. Když se ekonomice daří, Číňané nemusí šetřit a prodej levných nudlí klesá. Teď jdou ale na odbyt dobře. Doba je nejistá a lidé mají obavy. Tím víc, že kvůli koronaviru mnozí o peníze přišli.

„Jako člověk z vesnice samozřejmě cítím finanční tlak. Nás živí, co vypěstujeme a prodáme. Rolníci mají důchody kolem 100 jüanů (v přepočtu 350 korun) měsíčně, to je nic,“ stěžuje si penzista Liou Kche-ťün, který si pouličním prodejem letos vydělá o třetinu méně než loni.

Koupěschopnost je důležitý ukazatel, protože na domácí spotřebu vláda spoléhá jako na motor ekonomiky. Už jím není export. V době cel a obchodních válek potřebuje Peking stabilní střední třídu ochotnou utrácet.

Zaklínadlem ekonomiky pro příští pětiletku je takzvaná duální cirkulace. „Smyslem je posílení vazeb mezi domácí výrobou, distribucí a spotřebou. To je první okruh duální cirkulace. Druhým je začlenění zahraničí. Nejen importu a exportu, ale hlavně investic,“ vysvětluje analytik z pekingského Centra pro Čínu a globalizaci Andy Mok.

Čipy z továrny na mražené ryby

Prioritou je technologická soběstačnost. Amerika odřízla Čínu od citlivých součástek a zasadila tím ránu významným společnostem, jako je Huawei. Pod příslibem vládních dotací se proto tisíce firem vrhají do výroby čipů. Mnohdy však bez zkušeností a z úplně jiných odvětví, jako jsou autodíly nebo mražené ryby.

Státní média tomu říkají „velký polovodičový skok vpřed“ po vzoru strategie Mao Ce-tunga z 50. let. Tehdy chtěla Čína překonat západní průmyslové státy výrobou oceli v pecích na dvorku. Velký skok vpřed ale vedl jen k hladomoru, kvůli němuž zemřely desítky milionů Číňanů.