Přes WhatsApp a Messenger se šíří podvodná zpráva o kuponu do Albertu. Láká od lidí údaje k platebním kartám

Komunikačními aplikacemi WhatsApp a Messenger se mezi českými uživateli šíří podvodná phishingová zpráva nabízející elektronické kupony v hodnotě tři tisíce korun od supermarketů Albert. Součástí zprávy je odkaz, který uživatele pošle na podvodnou stránku. Ta je následně vybízí k zadání osobních informací včetně údajů platební karty a k dalšímu sdílení zprávy. Podvod je stále aktivní a rychle se šíří. Uvedla to antivirová firma Avast.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Pavlíček Luboš

Falešná zpráva informuje o kuponu od supermarketu Albert, který mohou příjemci zprávy získat zdarma, když zadají své osobní údaje. Webová stránka se také zeptá na základní otázky typu: „Jak jste se dozvěděli o této nabídce?“ a „Jste stálým zákazníkem supermarketů Albert?“. Hned po zodpovězení otázek web vybídne, aby podvod rozeslali dál.

„Váš blízký by od vás samozřejmě nečekal podvodnou zprávu. V tom tkví úspěch tohoto podvodu. Je jednoduchý a využívá vztahu a důvěry mezi vámi a tím, komu zprávu přepošlete,“ uvedl Avast na svém blogu.

Pokud již uživatel vyplnil své osobní údaje, měl by zablokovat svou platební kartu, kontaktovat svoji banku a vysvětlit jí situaci. Poté by měl změnit hesla na všech svých e-mailových adresách.