Vláda schválila jednorázový příspěvek důchodcům. Není ale jisté, že ho dostanou před Vánocemi

Starobní důchodci i lidé s invalidní či pozůstalostní penzí mají v prosinci dostat příspěvek 5000 korun. Návrh zákona schválila ve středu vláda, potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Aby norma začala platit, musí ji projednat parlament a podepsat prezident. Koalice ale nemá jistotu, že návrh stihne prosadit tak rychle, aby penzisté dostali mimořádný důchod do Vánoc.

Video Události
video

Události: Jednorázový příspěvek pro důchodce

Poslanci začnou ve sněmovně projednávat návrh na mimořádný příspěvek 15. září. Vládní koalice by chtěla zákon schválit už v prvním čtení. Část opozice, například TOP 09 či STAN je ale proti.

„Není důvod podporovat vládní strany, které se snaží jen uplácet voliče před volbami,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „My návrh v prvním čtení nepodpoříme,“ uvedla místopředsedkyně hnutí STAN Věra Kovářová. 

Příspěvek tak bude sněmovna definitivně schvalovat asi až v říjnu. Opozice, která je proti, má navíc většinu v Senátu. A uvažuje o tom, že plán vlády vrátí do sněmovny. O tom, kdy přesně penzisté peníze dostanou, tak bude jasněji zřejmě až v listopadu.

Návrh má šanci na schválení

Menšinový kabinet ale svůj plán – dříve či později – nejspíš prosadí. ČT zjistila, že návrh hodlají podpořit i KSČM a SPD. Naopak pravicová opozice považuje návrh za předvolební populismus.

„Hnutí SPD dlouhodobě prosazuje zvýšení invalidních a starobních důchodů, proto zvýšení podpoříme,“ řekl předseda hnutí Tomio Okamura.

Pro kolik lidí a s jakými náklady 

Příspěvek by mohlo v prosinci dostat 2,89 milionu lidí. Rozpočet to má stát zhruba 14,5 miliardy korun. Opoziční politici mluví o uplácení voličů. Ministerstvo práce dávku zdůvodňuje poklesem poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech, dopady epidemie na příjmovou a sociální situaci penzistů a nejistým vývojem. Podle ekonomů důchodcům příjem v krizi teď ale neklesl a příspěvek nedává ekonomicky příliš smysl.

Na příspěvku se koaliční strany dohodly minulý pátek. Ministerstvo práce připravilo návrh zákona. Podle plánu by měl platit od 1. prosince. V podkladech pro vládu autoři navrhují ve Sněmovně zrychlené projednání, aby se příspěvek stačil vyřídit a vyplatit. Vláda zasedla ve středu mimořádně jen kvůli jednorázové dávce. Jednání, které se odehrálo na dálku přes video, trvalo zhruba čtvrthodinu.

Video Brífink po jednání vlády o příspěvku k penzím
video

Brífink po jednání vlády o příspěvku k penzím

Zdroj: ČT24

Podle premiéra se ministryně práce Jana Maláčová a ministr kultury Lubomír Zaorálek (oba ČSSD) či ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) připojili při jízdě v autě.

„5000 korun k důchodům, které jsme právě odklepli na vládě, není žádná předvolební hurá akce, ale obyčejná mezigenerační solidarita. Všichni jednou zestárneme,“ uvedla na twitteru Maláčová.

Babiš zdůvodňoval příspěvek původně stresem seniorů v době nařízených omezení proti koronaviru, vedení ČSSD zdražováním. V červenci se v Česku ceny meziročně zvedly o 3,4 procenta. Seniorům rostly víc, a to o 3,9 procenta. Někteří ekonomové poukazují na to, že rozdíl není tak velký a důchody v krizi neklesly, takže penzisté o příjem nepřišli.

Vládní politici nejdřív plánovali v příštím roce zvýšit důchody víc, než nařizuje zákon. Znamenalo by to ale růst výdajů do budoucna. Jednorázový příspěvek se ale promítne do rozpočtu jen v tomto roce. Babiš ve středu řekl, že rozpočet je pro příští rok „podstatně víc napjatý“ a tento rok má „možnost příspěvek na život našich seniorů zvládnout“.

Vláda si pro letošek prosadila navýšení rozpočtového schodku z původních 40 na 500 miliard korun.

Podle navrhovaného zákona důchodci a důchodkyně nebudou muset o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku pět tisíc korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet, nebo složenkou. Příspěvek by se neměl zahrnovat do příjmu. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných podpor. Neměl by se z něj ani strhávat v exekuci.

Podle Národní rozpočtové rady (NRR) by stát nyní měl mít jen takové výdaje, které co nejvíc podpoří poptávku a zmírní dopady krize na domácnosti. „Příjem důchodcovských domácností však toto kritérium nesplňuje, neboť nebyl krizí ovlivněn,“ uvedla NRR. Zmínila, že zvolený jednorázový příspěvek je pro udržitelnost veřejných financí vhodnější, protože nezvýší výdaje do příštích let.

Ekonomové uvádějí, že Česko bude muset půlbilionový dluh splatit. Podle šéfky důchodové komise Danuše Nerudové by se nemělo myslet jen na nynější seniory, ale i na mladší generace a jejich budoucí penze, takže by se měla provést důchodová a daňová reforma. Řada opozičních politiků označuje příspěvek za předvolební uplácení voličů na dluh.

„Odmítám různé názory, že kvůli důchodcům se zadlužujeme,“ řekl Babiš. Dodal, že se Česko zadlužuje dočasně kvůli covidu-19 jako jiné země v Evropě.