Aukce by mohla zlevnit neomezená mobilní data na sedm set korun, říká Dzurilla

Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G by mohla vést ke snížení ceny neomezených mobilních dat na zhruba 700 korun měsíčně, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi vládní zmocněnec pro technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Současná cena v Česku se u operátorů pohybuje nad tisícem korun.

Video Otázky Václava Moravce
video

Aukce by mohla zlevnit neomezená mobilní data na sedm set korun, říká Dzurilla

Podle Dzurilly aukce stoprocentně rozhýbe trh. Vedle očekávaného příchodu čtvrtého operátora může ve spektru 3500 MHz zajistit i to, že se z lokálních poskytovatelů díky národnímu roamingu stanou celorepublikoví hráči.

„Když se podíváme na každoroční dividendy u jednotlivých operátorů, tak vidíme, že tady prostor (na zlevnění) je. A je to jen o tom, jakou nový hráč nastaví strategii. A určitě každý, kdo přichází s novou nabídkou, tak musí být atraktivní i pro zákazníky, kteří jsou se svou stávající nabídkou spokojení,“ uvedl Dzurilla.

Český trh se podle Dzurilly hodně posunul do první čtvrtiny nejlevnějších zemí v porovnání tarifů s neomezenými daty, ale více zaostává v nižších nabídkách s deseti nebo 20 GB dat měsíčně.

Podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Jiránka (Piráti) při současném nastavení podmínek aukce ale může nastat situace, kdy nepřijde jeden nový celostátní operátor, ale několik spíše lokálních hráčů, kteří mu uberou tržní potenciál a nedokážou trh rozhýbat. Dzurilly ale míní, že tato situace nehrozí. Podle něho buď přijde silný čtvrtý operátor, nebo se zúčastní lokální hráči, kterým získané kmitočty a národní roaming pomohou vyrůst a posílit.

Jiránek však v této souvislosti zmínil dva příklady. Jednak Itálii, kde podle jeho slov přišel velký silný čtvrtý operátor a ceny klesly o desítky procent během několika měsíců. Ale pak na druhou stranu Slovensko, kde v roce 2013 přišel malý čtvrtý operátor, ale byl právě závislý na národním roamingu (tedy využití sítí už vytvořených velkými operátory).

„A velká trojka, která tam je, se samozřejmě právně bránila a teď po sedmi letech ten čtvrtý operátor má necelých deset procent zákazníků, ceny má sice dobré, o skoro polovinu menší než velká trojka, ale díky tomu, že jsou tam různé právní problémy s národním roamingem, tak nedokázal přetáhnout zákazníky. A nám hrozí opravdu to, že kolem národního roamingu, kolem nastavení ceny, to může opravdu skončit tak, že pokud nepřijde velký čtvrtý a nebude si budovat nezávislou síť, ti noví malí opravdu nedokážou trh tolik rozhýbat,“ varuje Jiránek.

„Slovensko je krásný příklad, za sedm let se tam nic nezměnilo. Pokud odečetete toho malinkého operátora, který tam teď je, a vezmete jen ty tři velké, tak jsou vlastně pořád na stejné úrovni jako my, tedy jeden z nejdražších států v Evropě,“ dodává. 

Aukce kmitočtů v pásmech 700 a 3400–3600 MHz by se měla uskutečnit do konce roku, operátoři se mohou hlásit do konce září. Vedle stávajících operátorů O2, T-Mobile a Vodafonu se hovoří o zájmu dalších firem, jako je ČEZ, Sazka Mobil, Nordic Telecom nebo Poda. O2 již podmínky aukce napadla u Evropské komise, právní kroky zvažují i T-Mobile a Vodafone.