Aukce by mohla zlevnit neomezená mobilní data na sedm set korun, říká Dzurilla

40 minut
Aukce by mohla zlevnit neomezená mobilní data na sedm set korun, říká Dzurilla
Zdroj: ČT24

Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G by mohla vést ke snížení ceny neomezených mobilních dat na zhruba 700 korun měsíčně, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi vládní zmocněnec pro technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Současná cena v Česku se u operátorů pohybuje nad tisícem korun.

Podle Dzurilly aukce stoprocentně rozhýbe trh. Vedle očekávaného příchodu čtvrtého operátora může ve spektru 3500 MHz zajistit i to, že se z lokálních poskytovatelů díky národnímu roamingu stanou celorepublikoví hráči.

„Když se podíváme na každoroční dividendy u jednotlivých operátorů, tak vidíme, že tady prostor (na zlevnění) je. A je to jen o tom, jakou nový hráč nastaví strategii. A určitě každý, kdo přichází s novou nabídkou, tak musí být atraktivní i pro zákazníky, kteří jsou se svou stávající nabídkou spokojení,“ uvedl Dzurilla.

Český trh se podle Dzurilly hodně posunul do první čtvrtiny nejlevnějších zemí v porovnání tarifů s neomezenými daty, ale více zaostává v nižších nabídkách s deseti nebo 20 GB dat měsíčně.

Podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Jiránka (Piráti) při současném nastavení podmínek aukce ale může nastat situace, kdy nepřijde jeden nový celostátní operátor, ale několik spíše lokálních hráčů, kteří mu uberou tržní potenciál a nedokážou trh rozhýbat. Dzurilly ale míní, že tato situace nehrozí. Podle něho buď přijde silný čtvrtý operátor, nebo se zúčastní lokální hráči, kterým získané kmitočty a národní roaming pomohou vyrůst a posílit.

Jiránek však v této souvislosti zmínil dva příklady. Jednak Itálii, kde podle jeho slov přišel velký silný čtvrtý operátor a ceny klesly o desítky procent během několika měsíců. Ale pak na druhou stranu Slovensko, kde v roce 2013 přišel malý čtvrtý operátor, ale byl právě závislý na národním roamingu (tedy využití sítí už vytvořených velkými operátory).

„A velká trojka, která tam je, se samozřejmě právně bránila a teď po sedmi letech ten čtvrtý operátor má necelých deset procent zákazníků, ceny má sice dobré, o skoro polovinu menší než velká trojka, ale díky tomu, že jsou tam různé právní problémy s národním roamingem, tak nedokázal přetáhnout zákazníky. A nám hrozí opravdu to, že kolem národního roamingu, kolem nastavení ceny, to může opravdu skončit tak, že pokud nepřijde velký čtvrtý a nebude si budovat nezávislou síť, ti noví malí opravdu nedokážou trh tolik rozhýbat,“ varuje Jiránek.

„Slovensko je krásný příklad, za sedm let se tam nic nezměnilo. Pokud odečetete toho malinkého operátora, který tam teď je, a vezmete jen ty tři velké, tak jsou vlastně pořád na stejné úrovni jako my, tedy jeden z nejdražších států v Evropě,“ dodává. 

Aukce kmitočtů v pásmech 700 a 3400–3600 MHz by se měla uskutečnit do konce roku, operátoři se mohou hlásit do konce září. Vedle stávajících operátorů O2, T-Mobile a Vodafonu se hovoří o zájmu dalších firem, jako je ČEZ, Sazka Mobil, Nordic Telecom nebo Poda. O2 již podmínky aukce napadla u Evropské komise, právní kroky zvažují i T-Mobile a Vodafone.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 4 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 13 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...