Fed po zátěžových testech omezil bankám výplatu dividend a odkup akcií

Americká centrální banka (Fed) omezila největším komerčním bankám v zemi výplatu dividend a nejméně do konce září jim zakázala odkup vlastních akcií. Požádala je také o revizi dlouhodobých kapitálových plánů. Fed tím reaguje na nejnovější výsledky zátěžových testů amerických bank, které ukázaly, že čelí výrazným kapitálovým ztrátám. Centrální banka testovala, jak jsou komerční banky schopny odolat ekonomickému propadu způsobenému koronavirovou pandemií.

Fed neupřesnil, jak jednotlivé banky v jeho pandemické analýze dopadly. Zjistil však, že všech 34 testovaných institucí by v případě nejhoršího scénáře, kdy by ekonomické oživení mělo tvar písmene W, vykázaly souhrnnou úvěrovou ztrátu 700 miliard USD (16,7 bilionu korun). Tvar W znamená, že po recesi a krátkém oživení by se ekonomika vrátila znovu do recese.

Banky sice podle Fedu jsou schopné odolat vážnému, prudkému a dlouhodobému hospodářskému poklesu, několik by se jich ale dostalo blízko svých minimálních kapitálových požadavků. S ohledem na tuto skutečnost Fed stanovil limit týkající se toho, kolik kapitálu banky mohou použít na výplatu dividend investorům ve třetím čtvrtletí. Nesmějí vyplatit více než ve druhém čtvrtletí a výplata nesmí překročit průměrný čistý zisk za poslední čtyři čtvrtletí.

Fed také zakázal odkup akcií po dobu nejméně třetího čtvrtletí. Banky už kvůli pandemii odkupy akcií dobrovolně pozastavily, zatím ale nebylo jasné, jak dlouho to bude trvat.

Kroky Fedu z poslední doby jsou naprosto výjimečné. Je to poprvé od zavedení zátěžových testů z doby finanční krize let 2007 až 2009, kdy musel zásadně změnit každoroční test kvůli dramatickému výkyvu vývoje ekonomiky. Po zveřejnění některých detailů v únoru musel na poslední chvíli přidat analýzu citlivosti, aby zohlednil aktuální ekonomický chaos, který překonal i jeho scénář pro nejhorší případ oficiálně představený v původním testu. 

Některé banky se dostaly nebezpečně blízko minimální hranici kapitálu

Analýza naznačuje, že některé banky jsou zranitelnější než jiné. V souhrnu by měla bankám v případě nejhoršího scénáře klesnout úroveň kapitálu na 7,7 procenta, některé by se však dostaly nebezpečně blízko minimální požadované hranici 4,5 procenta, kterou jsou povinny držet, aby byly považovány za dobře kapitalizované.

Bez jmenování jednotlivých bank Fed uvedl, že některé z nich spoléhají na mnohem optimističtější výhled, než by bylo vhodné, a jejich kapitálové plánování nebylo promyšlené. Každá z bank obdržela od Fedu podrobnou zprávu o svém stavu. Banky mohou upravit své původní plány, aby získaly lepší hodnocení, a zveřejnit tyto detaily v pondělí po skončení obchodování na burzách, uvedla agentura Reuters.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 2 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánopřed 18 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
včera v 14:39
Načítání...