Slepic v klecích ubývá i bez zákazu, tvrdí drůbežáři. Přestavba by prý stála miliardy

Podíl nosnic v klecích v Česku klesl za poslední zhruba rok o 15 procentních bodů na 70 procent, uvedla předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Poslanci sněmovního zemědělského výboru v tomto týdnu nepodpořili zákaz klecového chovu, o zákazu v rámci zákona na ochranu zvířat proti týrání se bude jednat ve třetím sněmovním čtení. Podle Dlouhé by přechod na chov bez klecí stál zhruba pět miliard korun. Část z chovatelů by podle ní skončila, podle dřívějších vyjádření o tom uvažuje i Agrofert, který má zhruba milion z 5,4 milionu nosnic v komerčních chovech.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: David Veis

Zemědělci argumentují tím, že k roku 2012, kdy začal fungovat zákaz chovu nosnic v takzvaných neobohacených klecích, museli rekonstruovat své chovy. Přiom cena vajec, za kterou je v průměru zemědělci prodávají obchodníkům, se dlouhodobě nezvyšuje. „Loni byla průměrná cena vajec 1,7 koruny. Před 22 lety šlo o 1,9 koruny za kus,“ dodal předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Cena se tak v průměru nezvýšila ani s přechodem části chovů na neklecové systémy. Pro spotřebitele vejce loni stály 3,14 koruny za kus, uvedl Pýcha.

Předseda Zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil řekl, že v případě zákazu klecových chovů družstvo, které má kolem osmdesáti tisíc nosnic, s produkcí vajec skončí. Do zisku se chov od roku 2012 dostal jednou, v době zvýšení cen kvůli fipronilové kauze, dodal.

Podle odborných vyjádření je úhyn nosnic v klecových chovech menší než ve voliérách nebo volných chovech, sdělila profesorka Eva Tůmová z katedry speciální zootechniky České zemědělské univerzity v Praze. Podle prorektorky Martiny Lichovníkové z Ústavu chovu a šlechtění zvířat agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně ale nejde obecně zhodnotit, zda jsou lepší podmínky pro život nosnic v klecích, nebo mimo ně. Mimo klece mají slepice lepší možnost přirozeného chování, jako je hrabání nebo popelení se.

Podle Dlouhé by následkem zákazu klecí bylo snížení české soběstačnosti v produkci vajec. Pokud by se slepice chovaly na stejné ploše jako nyní v klecích, jejich počet by se snížil o třetinu. V EU se loni snížil počet nosnic v klecích o 2,5 procentního bodu zhruba na 48 procent.

Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k patnáctileté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012.

Zástupce spolku Obraz – Obránci zvířat Pavel Buršík připomněl v pořadu Devadesátka ČT24, že obchodní řetězce se loni zavázaly, že už po roce 2025 nebudou nabízet vejce z obohacených klecových chovů. K nim se prý přidali i některé zpracovatelé vajec, firmy typu Nestlé. Zmínil průzkum, podle něhož 80 procent lidí je ochotna si připlatit za vejce z neklecových chovů. 

Europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová uvedla, že v zemědělském výboru Evropského parlamentu se o této záležitosti často mluví. Domnívá se proto, že k zákazu těchto chovů, s přechodným obdobím, dojde. Sama by však uvítala, aby ke změně došlo pod tlakem zakazníků a ne zákazem. 

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza si myslí, že s odkazem na rozhodnutí obchodních řetězců mají zemědělci šest let na přizpůsobení se, což považuje za dostatečnou dobu. Stížnosti a odpor ke změně považuje u českých zemědělců za snahu získat nové dotační tituly.