Cena ropy poprvé ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu. Kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu v pondělí klesl o 306 procent a uzavřel na minus 37,63 dolaru za barel. To znamená, že prodávající nejenže za svou ropu nic nedostane, kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit. To se stalo poprvé v historii, uvedla americká byznysová televize CNBC. Na situaci reagovaly ztrátami i americké akcie.
Cena americké ropy WTI rekordně propadla. Prodejce květnového kontraktu musí kupci ještě zaplatit
Obchodníci květnový kontrakt prodávali za každou cenu, aby jim ropa nezůstala. Kvůli krizi v důsledku šíření koronaviru a výrazně nižší poptávce teď nemá o ropu téměř nikdo zájem, což platí také o amerických rafineriích. Po přetlaku nabídky se tedy trh zhroutil. Ve Spojených státech rovněž citelně ubývá kapacit k uskladnění ropy v zásobnících, což je významný důvod, proč nikdo z obchodníků teď ropu nechce vlastnit.
Termínový kontrakt na WTI s dodáním v květnu vyprší v úterý 21. dubna.
Nastupující červnový kontrakt, který má mnohem vyšší vypovídací hodnotu, klesl o 18 procent na 20,43 dolaru za barel.
Americké akcie zakončily pondělí ve ztrátě, ovlivněny také dramatickou situací na ropném trhu. Index Dow Jones klesl o 2,44 procenta, S&P pak o 1,79 % a Nasdaq o 1,03 procenta.
Velká dohoda nebyla dostatečně velká
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se tento měsíc dohodli na výrazném snížení těžby, aby kompenzovali pokles poptávky a podpořili cenu ropy. Podle některých analytiků však dohoda skupiny označované jako OPEC+ není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou.
„Netrvalo dlouho, aby trh poznal, že dohoda OPEC+ ve své současné podobě nebude stačit k obnovení rovnováhy na trhu,“ uvedl podle serveru BBC analytik Stephen Innes ze společnosti Axicorp.
Skupina OPEC+ se dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. „Stále panují určité obavy, že snížení o deset milionů barelů denně nedokáže vykompenzovat destrukci poptávky,“ podotýká analytik společnosti CMC Markets Michael McCarthy.
Kvůli klesající aktivitě rafinerií se nyní zvyšuje objem ropy ve skladovacích zařízeních v USA, zejména v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě. „Ještě nebylo dosaženo plné kapacity, ale panují obavy, že se tak stane,“ upozornil McCarthy. To je i jeden z hlavních důvodů, proč tak výrazně klesá cena ropy s dodáním v květnu, zatímco kontrakt s pozdějším dodáním je výrazně dražší.
Současné podmínky tak podle analytiků donutí mnoho amerických těžařů snížit produkci. „Ropa s dodáním v červnu se obchoduje s více než 60procentní prémií oproti kontraktu květnovému. Tato situace signalizuje, že skladovací kapacita se za současné produkce naplní během několika týdnů. Vzhledem k tomu, že američtí producenti nebudou mít ropu kde skladovat, přistoupí k výraznému omezení těžby. Nabídka černého zlata se tak v horizontu jednoho měsíce významně sníží a surovina zdraží,“ konstatuje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy levná ropa a nezájem o paliva nejsou postrachem jen v Texasu. „S tím, jak na českých silnicích ubývají řidiči ochotní tankovat, klesá tuzemským čerpacím stanicím objem doplňkového prodeje – například nápojů či potravin. Z tohoto druhotného prodeje přitom v běžných časech měly často citelně vyšší marži než z prodeje samotných paliv, “ říká.
Ve výsledku jsou tak podle něho zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. „Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství čerpacích stanic v Česku,“ dodal.