Kvůli koronaviru pracuje stále více lidí z domova. Chovejte se, jako byste byli v práci, radí BBC

Společnosti po celém světě rozjely kvůli pandemii koronaviru povinnou práci z domova. Zpravodajský server BBC nabízí několik rad, jak se mají pracovníci při „home office“ chovat, aby si udrželi produktivitu.

Někteří zaměstnanci budou pracovat z domova poprvé, což znamená, že musí přijít na to, jak udržet pozornost u pracovních úkolů v prostředí, které nemusí produktivitě právě dvakrát svědčit.

Existují ale způsoby, jak podávat výsledky a nenechat se rozhodit – od vytvoření dobrého pracovního prostředí až po způsob komunikace se svým týmem.

Problémem může být samota i komunikační šum

Klíčem k práci z domova je jasná komunikace s nadřízeným a jasné sdělené, co přesně se od vás čeká. Za běžných podmínek tráví většina lidí čas v blízkosti šéfa, což znamená, že komunikace je snadná a bezproblémová. To ale při práci z domova neplatí a je pravděpodobnější, že může dojít ke komunikačnímu šumu, řekla Barbara Larsonová, profesorka managementu Severovýchodní univerzity v Bostonu, která studuje práci na dálku.

I ti, kdo jsou na práci z domova zvyklí, se mohou cítit nedostatečně koordinovaní se svým týmem a izolovaní. Studie, kterou v loňském roce uskutečnila on-line agentura Buffer, zjistila, že samota byla druhým nejčastěji hlášeným problémem, zažívalo ji 19 procent respondentů.

Kvůli samotě mohou být lidé méně motivovaní a výkonní. Proto by komunikace s nadřízeným a kolegy z domova měla být co „nejbohatší“ – například včetně videohovorů, doporučuje Larsonová.

Nechoďte v pyžamu, zařiďte si pracovní „koutek“

Další tip pro práci z domova může znít banálně, ale je užitečný: Chovejte se opravdu jako v práci. Například to, že můžete doma chodit v pyžamu, neznamená, že byste měli. „Osprchujte se a oblékněte se,“ doporučuje Larsonová.

Pokud doma nemáte vlastní kancelář, udělejte maximum pro to, abyste měli prostor vyhrazený jen práci. Nemít doma dobře vybavenou domácí kancelář může dočasně snížit produktivitu – kterou naopak zvýší zdvojené monitory, klávesnice a myš.

Takže místo toho, abyste leželi v posteli s laptopem na břiše, zkuste něco promyšlenějšího. Stačí taková drobnost jako posunout noční stolek do kouta, kde nebudete ničím rušeni, zapojit si na něm počítač a posadit se k němu na vhodné židli. Zvolte takovou, po které nebudete mít ztuhlý krk a bude vyhovovat zásadám ergonomie.

To také slouží jako důležitý signál ostatním, kdo s vámi žijí, že jste „v práci“. „Vytvořte doma hranice, kterým budou členové rodiny rozumět. Například: Když jsou dveře zavřené, předstírejte, že tam nejsem,“ radí Kristen Shockleyová, profesorka psychologie Georgijské univerzity.

Když máte vyčleněné pracoviště, kde se můžete soustředit, je snazší užívat si výhody práce na dálku. V průzkumu sedmi tisíc zaměstnanců, který minulý rok provedl server Flex Jobs, 65 procent uvedlo, že jsou při práci z domova produktivnější. Mezi výhody řadili méně vyrušování od kolegů, méně kancelářského pletichaření a méně stresu z dojíždění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 1 mminutou

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025
Načítání...