Kvůli koronaviru pracuje stále více lidí z domova. Chovejte se, jako byste byli v práci, radí BBC

Společnosti po celém světě rozjely kvůli pandemii koronaviru povinnou práci z domova. Zpravodajský server BBC nabízí několik rad, jak se mají pracovníci při „home office“ chovat, aby si udrželi produktivitu.

Práce z domova
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Sebastian Gollnow

Někteří zaměstnanci budou pracovat z domova poprvé, což znamená, že musí přijít na to, jak udržet pozornost u pracovních úkolů v prostředí, které nemusí produktivitě právě dvakrát svědčit.

Existují ale způsoby, jak podávat výsledky a nenechat se rozhodit – od vytvoření dobrého pracovního prostředí až po způsob komunikace se svým týmem.

Problémem může být samota i komunikační šum

Klíčem k práci z domova je jasná komunikace s nadřízeným a jasné sdělené, co přesně se od vás čeká. Za běžných podmínek tráví většina lidí čas v blízkosti šéfa, což znamená, že komunikace je snadná a bezproblémová. To ale při práci z domova neplatí a je pravděpodobnější, že může dojít ke komunikačnímu šumu, řekla Barbara Larsonová, profesorka managementu Severovýchodní univerzity v Bostonu, která studuje práci na dálku.

I ti, kdo jsou na práci z domova zvyklí, se mohou cítit nedostatečně koordinovaní se svým týmem a izolovaní. Studie, kterou v loňském roce uskutečnila on-line agentura Buffer, zjistila, že samota byla druhým nejčastěji hlášeným problémem, zažívalo ji 19 procent respondentů.

Kvůli samotě mohou být lidé méně motivovaní a výkonní. Proto by komunikace s nadřízeným a kolegy z domova měla být co „nejbohatší“ – například včetně videohovorů, doporučuje Larsonová.

Nechoďte v pyžamu, zařiďte si pracovní „koutek“

Další tip pro práci z domova může znít banálně, ale je užitečný: Chovejte se opravdu jako v práci. Například to, že můžete doma chodit v pyžamu, neznamená, že byste měli. „Osprchujte se a oblékněte se,“ doporučuje Larsonová.

Pokud doma nemáte vlastní kancelář, udělejte maximum pro to, abyste měli prostor vyhrazený jen práci. Nemít doma dobře vybavenou domácí kancelář může dočasně snížit produktivitu – kterou naopak zvýší zdvojené monitory, klávesnice a myš.

Takže místo toho, abyste leželi v posteli s laptopem na břiše, zkuste něco promyšlenějšího. Stačí taková drobnost jako posunout noční stolek do kouta, kde nebudete ničím rušeni, zapojit si na něm počítač a posadit se k němu na vhodné židli. Zvolte takovou, po které nebudete mít ztuhlý krk a bude vyhovovat zásadám ergonomie.

To také slouží jako důležitý signál ostatním, kdo s vámi žijí, že jste „v práci“. „Vytvořte doma hranice, kterým budou členové rodiny rozumět. Například: Když jsou dveře zavřené, předstírejte, že tam nejsem,“ radí Kristen Shockleyová, profesorka psychologie Georgijské univerzity.

Když máte vyčleněné pracoviště, kde se můžete soustředit, je snazší užívat si výhody práce na dálku. V průzkumu sedmi tisíc zaměstnanců, který minulý rok provedl server Flex Jobs, 65 procent uvedlo, že jsou při práci z domova produktivnější. Mezi výhody řadili méně vyrušování od kolegů, méně kancelářského pletichaření a méně stresu z dojíždění.