Zdražování nových bytů v Praze zpomalilo, v nabídce jsou hlavně ty dvoupokojové

O sedm procentních bodů na 4,4 procenta zpomalilo na konci loňského roku zdražování nových bytů v hlavním městě. Mezičtvrtletně ceny klesly o 1,1 procenta na 105 561 korun za metr čtvereční. Počet prodaných bytů meziročně vzrostl o 12 procent na 5600. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

„Cenu bytů výrazně ovlivnily nové projekty. Ty se často nabízely za nižší cenu, než tomu bylo v předchozích obdobích. Klesl podíl bytů s cenou přesahující 120 tisíc korun za metr čtvereční. Bytových jednotek s cenou vyšší než sto tisíc korun za metr čtvereční je teď v Praze zhruba polovina,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Další dvě pětiny bytů se podle něj pohybují mezi 80 tisíci až 100 tisíci korunami za metr čtvereční. „Kvůli nízké nabídce se levnějších bytů prodává na trhu minimálně,“ podotkl Soural. Pro letošek očekává růst cen maximálně v nižších jednotkách procent.

Předloni byl ve všech čtvrtletích meziroční růst prodejních cen vyšší než 15 procent, v pololetí to bylo 24 procent. Loni ve druhém a čtvrtém čtvrtletí ceny v mezičtvrtletním srovnání dokonce klesly.

Zlom v cenovém růstu nastal v polovině roku 2015. Zatímco tehdy nové byty zdražily za dva roky o 2,3 procenta, od té doby stouply ceny o 90 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky. Důvodem však může být také vysoká poptávka po bytech využívaných za účelem krátkodobého ubytování typu Airbnb, v Praze jich má být již skoro 11 500.

Počet volných bytů v nabídce developerů meziročně klesl o osm procent na 4950. Nejvíce jich bylo v Praze 5 (23 procent), nejméně v Praze 1 (0,8 procenta). Nejvíce bytů v nabídce bylo dvoupokojových, téměř dvě pětiny.

„Abychom mohli mluvit o přiměřené nabídce, pražský trh by musel průměrně nabízet devět až 12 tisíc nových bytů. Aktuální nízká nabídka mnohdy nutila zájemce o bydlení činit některé kompromisy při výběru lokality, standardu i velikosti bytu,“ doplnil ředitel odboru vývoje projektů ve Skanska Reality Juraj Murín.

Nejvíce nových bytů loni developeři prodali v Praze 5, téměř čtvrtinu. Následovaly Praha 9 a Praha 4 (po 17 procentech). Nejméně jich bylo v Praze 1 (1,5 procenta). Dvě pětiny prodejů připadaly na dvoupokojové byty. „Za rostoucím počtem prodaných bytů stojí především vysoká poptávka, která je kromě nárůstu počtu obyvatel Prahy živena i skutečností, že se v průběhu minulého roku výrazně zvyšovaly pražské nájmy,“ dodal majitel Central Group Dušan Kunovský.

V Praze je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba šest tisíc nových bytů

Za prodaný se podle statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50 tisíc korun. Podle údajů konkurenčního Ekospolu, který používá jinou metodiku, vzrostla cena nových prodaných bytů v průměru o 6,4 procenta na 103 413 korun za metr čtvereční. Počet nových prodaných bytů vzrostl meziročně o 15 procent na 5124.

Studie Sdružení pro architekturu a rozvoj uvádí, že v roce 2030 může v Praze kvůli pomalému povolování chybět až 50 tisíc bytů. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba šest tisíc nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru schvalováno jen 3500 bytů za rok.

Nemovitosti zdražují nejen v Česku, ale v celé Evropské unii i v eurozóně. Meziročně tak ve třetím čtvrtletí 2019 ceny vzrostly o 4,1 procenta, vyplývá z údajů Eurostatu. Nejvíce pak v Lotyšsku, na Slovensku, v Lucembursku a Portugalsku.