Průměrná sazba hypoték v prosinci klesla, od ledna ale začnou růst

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci klesla na 2,34 procenta z listopadových 2,35 procenta. Sazby klesly jedenáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Objemy i počty poskytnutých hypoték v prosinci klesly.

Do bank si přišlo pro hypotéku v prosinci 7074 klientů, o 231 méně než v listopadu. Objem poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhl téměř 18 miliard korun proti 18,3 miliardy v předchozím měsíci.

„Přestože se dále snížila průměrná úroková sazba, na počtu sjednaných hypoték se to neprojevilo. Nicméně objem těchto obchodů neklesá stejně rychle jako počty. Díky tomu byl opět překonán rekord v průměrné výšce úvěru, který činí 2,544 milionu korun,“ uvedl specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Průměrná úroková sazba hypoték (v %)
Zdroj: Fincentrum Hypoindex/Hypoindex.cz

Sazby začnou od ledna růst

„Ve druhém pololetí 2019 došlo oproti prvnímu pololetí k oživení hypotečního trhu. Rostoucí zájem lidí byl zapříčiněn příznivými úrokovými sazbami a očekáváním, že ceny nemovitostí budou dál narůstat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Vývoj průměrné úrokové sazby v posledních měsících ale také naznačuje, že se prostor pro další pokles již zřejmě uzavřel. V prosinci zlevnila hypotéky jen Sberbank, velké banky sazby zvyšovaly a pokračují v tom i v novém roce. Jako poslední zvedla sazby Hypoteční banka, a to o 0,2 procentního bodu s platností od 13. ledna. Na stejný krok hypoteční jedničky v prosinci zareagovaly zvýšením sazeb Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Wüstenrot.

„Očekávaný pokles úrokových sazeb se zastavil, nyní se vydají opačným směrem a začnou postupně opět růst. Není ani vyloučeno, že se v prvním čtvrtletí 2020 dočkáme i výraznějšího skoku nad 2,5 procenta,“ řekl ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Z hlediska splátky ale pro klienty nepůjde o zásadní problém, hypotéky zdraží v řádech desetikorun, maximálně stokorun, podotkl.

Prosinec byl poslední měsíc, ve kterém sazba úvěrů klesala, od ledna již bude patrný mírný nárůst, doplnil Daniel Horňák z poradenské firmy Bidli. Zájem o hypoteční úvěry to však podle něj nezmírní, lidé stále budou chtít řešit vlastní bydlení. 

To, že je s dalším zlevňováním hypoték  zejména v evropských zemích mimo eurozónu konec, říká také analytik Czech Fund Kovanda. Důvodem je podle něho vzestup tržních úrokových sazeb.

„Například výnos desetiletých českých dluhopisů vzrostl od srpna z úrovně kolem 0,9 procenta na nynější hodnotu takřka 1,8 procenta, jež je nejvyšší od loňského května. Ruku v ruce s tím zdražují bankám zdroje ke krytí hypoték, což zejména v posledních několika měsících roku 2019 částečně promítaly do svého zisku, snížením marží, avšak dále už tak činit nemohou,“ říká Kovanda.

A to podle něho i proto, že kvůli zlepšení mezinárodních podmínek, jako je třeba odeznění bezprostřední hrozby takzvaného tvrdého brexitu, uklidnění v celní válce USA a Číny nebo stabilizace německé ekonomiky, lze očekávat spíše další růst tržních úrokových sazeb v Česku. A nelze podle něho vyloučit ani zvýšení základní úrokové sazby České národní banky ještě v prvním pololetí roku 2020.

Ceny nemovitostí jsou navíc už nyní poměrně vysoko, ČNB hovoří o dvacetiprocentním nadhodnocení, připomíná Kovanda. Některé nemovitosti tak mohou podle analytiků i výhledově zlevnit, například panelové byty na periferiích měst.

„Ale na to, aby začaly plošně zlevňovat nemovitosti v atraktivních lokalitách, by byla zapotřebí velká krize, která se zatím podle všeho a naštěstí nechystá. Ceny nemovitostí budou růst letos a v příštích letech v průměru kolem pěti procent ročně. Ve zhruba stejném rozsahu letos zdraží také nájmy,“ míní Kovanda.

Ceny nájmů ve městech
Zdroj: ČT24

Zdražování nových bytů v Praze zpomalilo

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta. Mezičtvrtletně ceny klesly o 1,1 procenta na 105 561 korun za metr čtvereční.

Vývoj průměrné ceny bytů v Praze
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 1 hhodinou

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Stát zatím nepřišel o peníze, ujišťuje Decroix k bitcoinové kauze

Bitcoinová kauza podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím státu žádnou škodu nezpůsobila. Po debatě s členy senátního výboru pro bezpečnost uvedla, že nyní je jejím úkolem zajistit, aby k  žádné újmě nedošlo ani v budoucnu. Za nejsložitější považuje smlouvy, které byly sice uzavřeny, ale ze strany státu dosud nejsou vypořádány. Ministerstvo podle ní postupuje na základě doporučení vrchního státního zástupce a s kupujícími o dalším postupu aktivně komunikuje. Decroix také vysvětlila, proč část dokumentů zůstává neveřejná – jejich publikace by podle státního zastupitelství mohla ovlivnit výpovědi svědků. Ministerstvo dle Decroix respektuje probíhající trestní řízení.
před 5 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 12 hhodinami

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
před 22 hhodinami

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
před 22 hhodinami

Inspekce může pokutovat firmy, které zaměstnancům zakazují mluvit o mzdách

Zaměstnanci už téměř dva měsíce nemusejí tajit informace o svém výdělku. Zákon takovou doložku o mlčenlivosti ani dříve nepovoloval, ale inspekce práce za ni nemohla firmy pokutovat. Podobných případů řešila desítky ročně. Teď může uložit sankci až do výše čtyři sta tisíc korun. Nadále platí, že zaměstnavatel nesmí prozradit výši mzdy dalším pracovníkům.
před 22 hhodinami

Muskova síť X obvinila Francii z politicky motivovaného vyšetřování

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska tvrdí, že se ve Francii stala terčem politicky motivovaného vyšetřování, které ohrožuje svobodu projevu uživatelů. Odmítla veškerá vznesená obvinění a uvedla, že při vyšetřování nebude spolupracovat. Francouzská prokuratura se letos začala sítí X zabývat kvůli podezřením na ovlivňování algoritmu platformy za účelem zahraničního vměšování a na podvodné shromažďování údajů o uživatelích.
včeraAktualizovánovčera v 16:18
Načítání...