Pokles zakázek, pokles výroby. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se výrazně zhoršily

Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, v listopadu klesl na 43,5 bodu ze říjnových 45 bodů. Jde o nejprudší pokles za čtyři měsíce a jeden z nejhorších výsledků od poloviny roku 2009. Index nyní klesá nepřetržitě již dvanáct měsíců. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Skřivánek

„Útlum v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zhoršil, zatímco zákaznická poptávka znovu klesla. Výrazné oslabení poptávky z domova a ze zahraničí vedlo ke zrychlení poklesu nových zakázek i výroby,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones. Další zhoršení celkového zdraví sektoru spolu se snížením objemů nových zakázek vedlo podle ní firmy k redukci počtu zaměstnanců nejrychlejším tempem od září 2009. 

Očekávaný pokles budoucích požadavků se také odrazil ve vyhlídkách na výrobu v příštím roce. Sentiment v sektoru klesl na nové minimum, mimo jiné i kvůli obavám z pokračujících problémů v automobilovém sektoru. Výrobcům se v listopadu nicméně podařilo znovu mírně zvýšit ceny výstupů, a to rychlejším tempem než v říjnu i přesto, že ceny vstupů poprvé od dubna 2016 klesly, dodala.

V Česku je hůř, v okolních zemích i Číně ale lépe

„Dnešní údaj PMI překvapil negativně, zejména v tom kontextu, že listopadové hodnoty PMI se v okolních zemích spíše zlepšovaly, a vyznívaly tak nepatrně optimističtěji,“ komentuje čísla analytik ING Bank Jakub Seidler.

Německý PMI ze zpracovatelského průmyslu se mírně zvýšil na 43,8 a byl tak nejvyšší za posledních pět měsíců. Také zpracovatelský PMI eurozóny se v listopadu zvýšil z 45,9 na 46,6 bodů. „Pozitivní překvapení přišlo i z oficiálního čínského PMI indexu, který se v listopadu poprvé od dubna dostal opět mírně nad hodnotu 50 bodů. A pozitivně v tomto ohledu vyzněl i sub-indikátor nových zakázek, který dosáhl sedmiměsíčního maxima,“ konstatuje Seidler. Oproti říjnu se nepatrně zlepšily také PMI z Polska a Maďarska.

Listopadový PMI tak potvrzuje, že se situace v tuzemském průmyslu zatím k lepšímu neotáčí, jak by naznačovaly některé indikátory ze zahraničí. „To je další argument, proč Česká národní banka na prosincovém jednání sazby ponechá na stávající úrovni a patrně zmírní svůj dosavadní mírně ,jestřábí‘ tón,“ očekává Seidler.

Analytikové další pokles nečekají

Analytička Reiffeisenbank Eliška Jelínková očekává, že se dobrá nálada z Německa tažena příznivějšími daty odrazí i na náladě domácích průmyslníků a index by tak do budoucna neměl sklouznout dále k horším hodnotám. Ten se aktuálně pohybuje na hodnotách neviděných od velké finanční krize v roce 2009, čemuž ovšem neodpovídají dosavadní data z reálné ekonomiky. Tuzemské ekonomice se prozatím daří odolávat okolnímu ochlazení, poznamenala.

Také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč se domnívá, že navzdory slabším výsledkům listopadového průzkumu zhoršující situace v tuzemském průmyslu už nemusí dále eskalovat.

„Zlepšující se zprávy o obchodních jednáních mezi USA a Čínou a stejně tak pokles nejistot souvisejících s brexitem by měly mít pozitivní dopad na aktivitu ve zpracovatelském průmyslu napříč hlavními regiony světové ekonomiky, z čehož by měl profitovat i průmysl ve středoevropském regionu,“ vysvětluje.