Nárok na dostupný byt se má vztahovat k průměrné mzdě. Dosáhlo by na něj víc lidí

Nárok na dostupný nebo sociální byt se bude určovat podle průměrné mzdy, nikoliv životního minima jako doposud. Počítá s tím návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které chce změnit podmínky dotačního programu Výstavba. Rozšíří se tak okruh lidí, kteří na tento druh bydlení dosáhnou, zdůvodnila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Program Výstavba se navíc podle ní bude nově vztahovat také na přístavby, nástavby nebo renovace zchátralých budov.

Video Studio ČT24
video

Ministryně Dostálová (za ANO): Chceme dostupné bydlení, reagujeme na problémy starostů

Nárok na sociální byt má v současné době každý, kdo nedosahuje 1,6násobku životního minima. „Obce musí zajistit, že při poskytnutí stoprocentní dotace budou byty pro sociální účely udržovat nejméně 20 let. A bojí se, aby tu cílovou skupinu byly schopny zajistit. Vláda zvyšuje důchody a panovaly obavy, že by z cílové skupiny mohli vypadnout senioři,“ uvedla ministryně.

„Když se nárok bude vztahovat k průměrné mzdě, tak se ta cílová skupina rozšíří třeba i o mladé lidi. Nebo o domácnosti veřejně prospěšných profesí, jako jsou například lékaři, učitelé nebo policisté,“ doplnila.

O násobcích průměrné mzdy podle členů domácnosti se podle ní bude ještě diskutovat. Při uvažovaném 0,7násobku průměrné mzdy pro jednočlennou domácnost by v současnosti vzniknul nárok při příjmu zhruba do 23 tisíc korun. Životní minimum se od roku 2012 nezměnilo. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší.

Pokud se nějaké domácnosti v průběhu let zvýší příjem, podle Dostálové ji z bytu nikdo nevystěhuje. „Ze sociálního bytu se stane byt dostupný a obec bude muset zajistit nový sociální byt kdekoliv na svém území. Místo regulovaného nájemného pak bude domácnost platit nájem, který je v místě obvyklý,“ uvedla dále Dostálová.

MMR chce podpořit i přístavby

Na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci. Jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, nebo klasický komerční úvěr. Ten přitom bude podle Dostálové vždy výhodnější než úvěr u běžné banky.

„Program se otevřel v květnu. To znamená, že obce, které teprve po jeho spuštění začaly vyřizovat stavení povolení, budou na stavbu připraveny až na jaře,“ uvedla ministryně.

Předmět dotace by se měl nyní rozšířit o nástavby, přístavby a rekonstrukce, podle Dostálové se na tuto dotaci starostové často ptali. „Pro obce je velmi důležité, aby mohly rekonstruovat zchátralé budovy na svém území. Abychom je nenutili do výstavby na nových pozemcích, ale aby mohly zrekonstruovat ty stávající. Proto ještě nařízení vlády pro výstavbu doplníme o nástavby, přístavby a rekonstrukce,“ řekla.

Změnu by podle ní měla schválit vláda ve zkráceném řízení nejpozději na začátku příštího roku.

Stát má cenovou mapu nájemného

Pro stanovení obvyklého nájemného v daném místě vypracovalo MMR takzvanou hodnotovou mapu nájemného, která obsahuje vývoj nájmů za poslední dva roky.

„Udělali jsme to hlavně kvůli sociálně vyloučeným lokalitám a byznysu s chudobou. Protože tam je někdy nekřesťanské nájemné. A stát to platí ve formě dávek. Tato mapa umožní stanovit pravidla pro dávky na bydlení na základě cen bytů v daných lokalitách,“ dodala ministryně.

Dostálová také řekla, že bytovou situaci v Praze by pomohla řešit výstavba nových univerzitních kolejí, kam by se mohli přestěhovat studenti žijící dnes v nájmech.