Utajovaný let s jedním motorem vyvolal údiv. Úřady chtějí po Smartwings podrobnosti

České Řízení letového provozu kritizuje společnost Smartwings za incident z minulého týdne, kdy její stroj letěl jen s jedním funkčním motorem přes půl Evropy. Pilot dispečery v některých zemích nejspíš o výpadku detailně neinformoval. Podle úřadu šlo přitom o závažný technický problém, jehož zatajením mohla být ohrožena bezpečnost provozu v rozsáhlé části vzdušného prostoru Evropy. K incidentu se vyjádřila už i evropská agentura pro bezpečnost letectví – ta připouští, že požadavek na co nejrychlejší přistání není striktní.

Sedmnáct let starý stroj OK - TVO dříve létal v barvách Travel Service. Letadlo přiletělo z řeckého ostrova Samos do Prahy jen s jedním funkčním motorem. O podrobnosti manévru se  se teď zajímají nejen české, ale i zahraniční úřady civilního letectví a řídící letových provozů z dalších zemí.

Nikdo z cestujících netušil, že se s letadlem děje něco neobvyklého. A stejně tak letečtí navigátoři v zemích, přes které stroj letěl. Pilot si totiž zřejmě informaci, že letí na jeden motor, nechal pro sebe.

„Ani slovem nezmínili, že mají poruchu motoru. Informovali nás pouze o technických problémech,“ uvedli – podle serveru Avherald.com – řídící letového provozu v Budapešti.

Letadlo Smartwings letělo ze Samosu do Prahy jen s jedním motorem
Zdroj: ČT24

Evropská agentura: Povinnost nejbližšího letiště neexistuje

„V případě tak závažného technického problému, jako je ztráta funkčnosti jedné ze dvou pohonných jednotek, zcela určitě není standardní, aby o této situaci velitel letounu odpovědné středisko řízení neinformoval,“ napsal ve vyjádření pro ČT mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. 

Incident už řeší také evropská letecká agentura. „Neexistuje žádný absolutní požadavek, že za takových okolností, jako jsou ty, ve kterých proběhl let Smartwings QS1125, se letadlo musí odklonit na nejbližší vhodné letiště,“ uvedla pro Českou televizi EASA - Agentura EU pro bezpečnost v letectví. 

Těší nás, že evropská agentura dala ve svém vyjádření za pravdu naší společnosti, dodala mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. 

Údiv mezi piloty

Aerolinky ale stále čelí kritice i z řad pilotů. Ti upozorňují na to, že za sporným manévrem mohou stát také ekonomické důvody. Neplánované přistání a servis v cizí zemi totiž vytváří statisícové náklady navíc.

„O tom, že všechny tyto důvody hrály svou roli, jsem naprosto přesvědčen. Jenže v tom je ta tragédie – money first (peníze na prvním místě). S leteckou bezpečností to nemá nic společného a manuál od letadla hovoří jasně – přistát na nearest suitable airport (nejbližším vhodném letišti). Představa, že se má ta vhodnost posuzovat i z ekonomického hlediska, je pro mě jako pilota vrchol arogance,“ uvedl šéfredaktor serveru Aeroweb.cz Adam Zuska. 

Incident nabírá i politickou rovinu. Zabývat se jím bude také podvýbor pro dopravu v Poslanecké sněmovně. Jeho člen Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že bude žádat ostatní poslance, aby případ projednali. „Chci vědět, jak k tomu Úřad pro civilní letectví bude přistupovat a jaká budou opatření, aby se to neopakovalo,“ dodal. 

Letadlo po příletu do Prahy minulý týden ve čtvrtek prošlo opravou. Hned další den už bylo nasazeno zpátky do provozu. Od té doby má za sebou zhruba dvacet bezproblémových letů po celé Evropě.

Mapa následných cest letounu společnosti Smartwings
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 4 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 14 hhodinami

OPEC+ od srpna urychlí zvyšování těžby ropy

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvyšování těžby ropy. Od srpna skupina zvýší těžbu o 548 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel, zatímco v květnu, červnu a červenci navyšoval těžbu pokaždé o 411 tisíc barelů denně. Skupina se sešla poprvé od doby, kdy ceny ropy vystřelily vzhůru – než opět ustoupily – po úderech Izraele a USA na Írán, poznamenala agentura Reuters.
před 20 hhodinami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
včera v 08:00

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
4. 7. 2025

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
4. 7. 2025

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
3. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025
Načítání...