Komplikovaná dohoda na rozpočtu: ministerstvo práce nakonec dostane navíc šest miliard

23 minut
Brífink po jednání Aleny Schillerové s Janou Maláčovou
Zdroj: ČT24

Rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí se v příštím roce zvýší minimálně o 5,9 miliardy korun. Nakonec se na tom domluvily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). V pondělí ještě proběhne debata ohledně IT systému ministerstva, na který může MPSV získat dalších 800 milonů. Maláčová původně žádala skoro 12 miliard, což ale šéfka financí odmítla jako nereálné. Předchozí úterní schůzka skončila po pěti hodinách bez dohody.

Podle návrhu rozpočtu má mít resort práce příští rok na výdaje o 49,03 miliardy korun víc než letos. Celkem pro něj ministerstvo financí vyčlenilo 676,47 miliardy.

Po páteční schůzce se rozpočet ministerstva navýší o 5,9 miliardy. Dalších 800 milionů pak ministryně financí uvolní na IT systémy ministerstva, pokud v pondělí dopadne dobře technická debata i za účasti premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Maláčové totiž ministerstvo plánuje po 30 letech velkou přeměnu IT systémů. 

11 minut
Události: Jednání o rozpočtu ministerstva práce
Zdroj: ČT24

„To není problém paní ministryně, ale to se tam táhne dlouhá léta. Bude to technická debata s experty a já jsem připravena, pokud se příští týden dohodneme, uvolnit z obsluhy státního dluhu 800 milionů do rozpočtu,“ doplnila ministryně financí Alena Schillerová.  

Rozpočet MPSV
Zdroj: ČT24

Podle Maláčové nepanuje úplná shoda na částce 1,3 miliardy korun, která zahrnuje například navýšení platů ve veřejné sféře. O tom se ale bude teprve vyjednávat. Maláčová (ČSSD) se chystá svolat jednání zástupců vlády a odborů do 14 dnů. Kromě platů jde i o kybernetickou bezpečnost nebo dofinancování EU fondů. Jde o to, zda bude nutné tyto prostředky čerpat už příští rok. „O tom budou velmi složité debaty s paní ministryní financí,“ uvedla šéfka resortu práce na brífinku.

„Jsem kdykoliv připravena s kterýmkoliv ministerstvem řešit problémy v průběhu rozpočtového roku,“ doplnila Schillerová s tím, že podobně se letos řešil například rozpočet ministerstva zemědělství. 

Původně ministerstvo práce a sociálních věcí avizovalo, že na příští rok chybí 3,3 miliardy korun na sociální služby, na politiku zaměstnanosti téměř 2,8 miliardy a na investice 2,7 miliardy. Další suma by byla potřeba na ochranu dětí a sociální práci, spolufinancování evropských dotací či pěstounskou péči.

„Pokud bych to měla nějak zhodnotit, tak MPSV bude muset v příštím roce velmi pečlivě hospodařit s každou korunou, nebude to pro nás jednoduché, ale tento výsledek považuji za slušný kompromis,“ zhodnotila vyjednávání o rozpočtu Maláčová. 

Také ministryně financí nakonec jednání hodnotila smířlivě: „Debata trvala dlouhé hodiny, ale já ji považuji za konstruktivní a reálnou, spoustu věcí jsme si vysvětlily a vyjasnily, to si myslím, že je to nejcennější.“  

Ministryně práce už také nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě další peníze na doplacení sociálních služeb. Jednání ve vládě považuje za uzavřené. Podle Maláčové analýza ukazuje, že regiony dostaly na služby pro seniory, postižené a další potřebné prostředků dostatek. Ministryně financí k tomu dodala, že je nutné debatovat také o tom, kolik mají na sociální služby platit kraje a kolik samotní klienti.

Ještě zbývá ministerstvo zdravotnictví

Ministryně financí už o rozpočtu jednala s většinou ministrů, kteří mají oproti původnímu návrhu rozpočtu dostat přes 11,5 miliardy navíc. Zbývá ještě resort zdravotnictví. Jeho šéf Adam Vojtěch (za ANO) by se měl se Schillerovou sejít příští týden.

Zřejmě se ale bude znovu otevírat kapitola ministerstva kultury. Lubomír Zaorálek (ČSSD) si totiž vymínil, že pokud bude v úterý jmenován ministrem, tak bude chtít ještě o rozpočtu dál vyjednávat.  

Příští týden by také chtěla Alena Schillerová dojednat podporu rozpočtu u komunistů, kteří požadují snížení schodku o 10 miliard. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) však k takové změně v plánu hospodaření není důvod.

Rozpočet agentury CzechTourism má být výrazně nižší

Zhruba o 40 procent má podle posledního návrhu klesnout rozpočet agentuře CzechTourism, a to z letošních 350 milionů korun na zatím 200 mil. Kč pro příští rok. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je to kvůli tlaku na úspory ve státním rozpočtu a zefektivnění činností spojených s prezentací Česka. Někteří odborníci ale poukazují na to, že snížení rozpočtu pro CzechTourism může být pro agenturu likvidační a negativně ovlivnit i samotnou podporu turismu.

„Takové snížení (o 40 procent) znamená, že CzechTourism nebude schopen plnit svoji práci zejména v situaci, kdy poslední rok začal fungovat výrazně lépe, a rozběhla se řada projektů, které přitahují lidi ne do Prahy a do Českého Krumlova, ale do regionů a nových destinací. Každá rozumná země by v takové době rozpočty spíše zvyšovala,“ kritizuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Dostálová ale tvrdí, že změnami MMR v žádném případě nechce návštěvnost regionů ohrozit. Ze všech marketingových aktivit musejí být podle ministryně uskutečněny ty nejefektivnější, a to i ve spolupráci s dalšími agenturami nebo například letištěm Praha. Aby se zacílily turisticky a obchodně zajímavé trhy s přímým leteckým spojením na letiště v Česku.

Úspory by ale podle Prouzy měly směřovat hlavně do rozvoje. „Myslím, že by rozpočet měl zůstat stejný a úspory by se měly investovat do více programů, jak přilákat turisty do regionů mimo hlavní destinace,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
včera v 09:09

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...