Zisky automobilky Škoda i mateřského Volkswagenu klesly. Škodě o více než šest procent

Provozní zisk české automobilky Škoda Auto klesl v prvním čtvrtletí o 6,2 procenta na 410 milionů eur (10,5 miliardy korun). Přispěl k tomu nepříznivý vývoj směnných kurzů a vyšší náklady. Slabší prodej a vyšší náklady stojí pak i za poklesem zisku mateřského koncernu Volkswagen, a to o pět procent na 3,9 miliardy eur (100 miliard korun). Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila mateřská firma Volkswagen.

Prodeje ovlivnil pokles celkového trhu v Číně. Tržby společnosti Škoda Auto celkově stouply o 8,2 procenta na 4,9 miliardy eur (125,6 miliardy korun). Automobilka již dříve informovala, že dodala v prvním čtvrtletí zákazníkům 307 600 aut, což znamená meziroční pokles o 2,9 procenta. 

Volkswagen dodal, že vysoká byla poptávka zvláště po modelech Karoq a Kodiaq. Škoda v současnosti nabízí devět modelových řad automobilů. V roce 2018 dodala zákazníkům celosvětově více než 1,25 milionu vozů. Do roku 2025 chce ročně prodávat dva miliony aut.

Volkswagen uvedl, že dal také stranou jednu miliardu eur na právní spory. Bez mimořádných položek, jako jsou rezervy na očekávané právní spory, provozní zisk vzrostl o 14 procent na 4,8 miliardy eur. Zisk před zdaněním se snížil o téměř devět procent na 4,1 miliardy eur. Tržby koncernu pak díky finanční divizi stouply o 3,1 procenta na 60 miliard eur. Dodávky aut zákazníkům se snížily o 2,8 procenta na 2,6 milionu vozů.

Finanční ředitel Frank Witter v prohlášení označil začátek roku za dobrý a údaje o tržbách a zisku povzbudivé. Zdůraznil, že výhled na letošní rok zatím zůstává beze změny.

Volkswagen stále čelí soudním sporům v souvislosti se skandálem s falšováním emisních testů u naftových vozů, který se objevil v roce 2015. Je mezi nimi i žaloba investorů, kteří viní firmu, že je včas neinformovala o problému s emisemi, napsaly agentury AP a Reuters.

Koncern Volkswagen vlastní 12 značek. Patří mezi ně značky osobních automobilů Volkswagen, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, značky nákladních aut MAN a Scania a rovněž užitkové vozy Volkswagen a motocykly Ducati.