ČNB letos pravděpodobně zvýší úroky jednou, míní člen bankovní rady Holub

Česká národní banka může mít v letošním roce prostor pro jedno zvýšení úrokových sazeb, řekl v rozhovoru s agenturou Bloomberg člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. Mohlo by se uskutečnit spíše v první polovině roku, protože ve druhé polovině má nastat odložený odchod Británie z Evropské unie.

Tomáš Holub
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Nepovažuji nulové zvýšení za velmi pravděpodobný scénář. Spíše věřím, že se objeví prostor pro nejméně jedno zvýšení,“ prohlásil Holub. Dodal, že pokud bude potřeba zvýšit úrokové sazby, bylo by smysluplnější učinit tak spíše v první polovině roku než později, kdy se přiblíží brexit.

ČNB loni zvýšila hlavní úrok pětkrát a základní úroková sazba nyní činí 1,75 procenta. Banka přistoupila ke zvyšování nákladů na úvěry kvůli cenovým tlakům z rostoucí ekonomiky. Od prosince se však úroky nezměnily a na posledním zasedání koncem března ČNB zmírnila svůj pohled na inflační rizika kvůli zpomalujícímu růstu v Evropě, napsala agentura Reuters.

Holub dodal, že domácí inflační tlaky jsou již za vrcholem a jsou zde signály, že se snižují. Česká koruna by se pak mohla ve střednědobém horizontu vrátit k růstu, v bankovní radě však panuje shoda, že růst bude pozvolnější, než činily nedávné prognózy.